Ali Ulvi ORHAN

Sevgili Osmanbeyliler,

Bu ayki yazıma; ekonomik açıdan dikkatimi çeken bir konuyla başlamak istiyorum, Malumlarınız; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere diğer konuyla ilgili Bakanlarımız ülkemizin ticari ve ekonomik ilişkilerini geliştirmek adına alışagelmişin üzerindeki sıklıkla dünyanın dört bir tarafına seyahat etmekte ve görüşmelerde bulunmaktadırlar. 

Devamını oku: Halimize şükretmeliyiz…
 

Ali Ulvi ORHAN

Değerli Meslektaşlarım;

Dünya piyasa ve ekonomileri hakkında kısaca gözlem ve öngörülerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Dünya ekonomileri kapsamında 2012’ye olumsuz beklentilerle girilmiş olduğunu Avrupa’daki borç krizinin yarattığı belirsizliklerin, dünyanın genelinde ekonomileri aşağıya çektiğini biliyoruz. Ancak yine de beklenen olmamıştır. ECB’ce (Avrupa Merkez Bankası) mali sisteme 1 trilyon avro enjekte edilmesi, kaygıların dağılmasını sağlamıştır. Atlantik’in öte yakasında, Başkanlık seçimleri öncesinde FED (ABD Merkez Bankası) parasal genişlemeye ara vermeden hatta dozunu artırarak devam etmiştir.

Devamını oku: DÜNYA PAZARLARINDA SEKTÖREL ARAYIŞLAR…
 

Ali Ulvi ORHAN

Sevgili Osmanbeyliler,

İç ve dış ekonomik gelişmelere özetle değinmek gerekirse; geçtiğimiz haftalarda Amerikan Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Benanke’nin ABD’de ekonominin düzeliyor olması gerekçesiyle tahvil alımlarının yavaşlatılacağı şeklinde özetlenebilecek açıklaması, Türkiye’yi de içine alan birçok ülkede piyasaları negatif etkilemiştir.

Devamını oku: Sağduyulu ve birlik olma zamanı
 

Ali Ulvi ORHAN

Değerli Osmanbeyliler,
Türkiye ekonomisinde süregelen durgunluğun halen devam ediyor olmasının yarattığı sıkıntı, tüm ekonomik çevrelerde ve ilgili taraflarca etkin bir şekilde hissediliyor olmasına rağmen; Türkiye’nin dışarıdan görünümünün oldukça iyi olduğu görülüyor. 1992 yılından buyana 21 yıl aradan sonra ilk defa iki kredi derecelendirme kuruluşundan uzun dönemli yabancı para cinsinden “yatırım yapılabilir” kredi notu aldı Türkiye. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody’s’in Türkiye’nin notunu yatırım yapılabilir seviye olan “Baa3” seviyesine yükseltmesi; S&P (Standard and Poors) yetkililerinin Türk Ekonomisinin bu yıl (dünya ortalama beklentilerinin bir hayli üstünde) % 4 düzeyinde büyüyebileceği ön görüsünde bulunması, IMF Türkiye Direktörü Mark Levis’in, Türkiye’nin IMF içerisindeki rolünün büyümeye devam edeceğini söylemesi gibi vb. makro düzeydeki yorumlar ve görüşlerin mutluluk verici olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Devamını oku: Türkiye’nin “yatırım yapılabilir” notu ve sektörümüz
 

Ali Ulvi ORHAN

Değerli Meslektaşlarım,

Türkiye ve dünyadaki ekonomik gelişmelere kısaca değinmek gerekirse; ABD Merkez Bankası’nın (FED) 22 Mayıs ve 19 Haziran tarihlerinde yapmış olduğu tahvil alımını durdurabileceği açıklamaları, piyasalar tarafından erken çıkış sinyali olarak algılanmıştır. Mayıs ve Haziran aylarında azalan küresel risk iştahıyla beraber finansal piyasalarda dalgalanma gözlenmiştir. Gelişmiş ekonomilerde uzun dönemli faiz oranları ve finansal piyasa oynaklığı artmıştır.

Devamını oku: Ortadoğu’da ticari ilişkiler de göz önünde bulundurulmalıdır
 

Sayfa 8 / 10

<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>