İlker Karataş

      “Osmanbey’i Tanımak”

         Saygıdeğer Osmanbeyliler, sevgili okurlar…

         Yılın bitmesiyle birlikte 2017 yılına ait çeşitli istatistiki bilgiler de netleşmeye başladı. Resmi veriler ışığında bölgemizin ihracat rakamlarına baktığımızda; Osmanbey’in de içinde bulunduğu Kâğıthane ve Şişli bölgesinden geçen yıl toplam 1 milyar 494 milyon dolarlık hazır giyim ve tekstil ihracatı yapıldığını görüyoruz. Bu rakamın ülkemiz ekonomisi için ne kadar önemli olduğu, Türkiye ve İstanbul hazır giyim ve tekstil ihracatı içindeki payına bakınca daha net anlaşılıyor. 2017 yılında İstanbul genelinde yapılan tekstil ve hazır giyim ihracatının yüzde 9,18’i, Türkiye’den yapılan ihracatın ise yüzde 5,26’sı bölgemizden yapılmış. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) hazırlamış olduğu illerin ihracat verileri ile karşılaştırıldığında ise çok daha çarpıcı bir tablo ortaya çıkıyor. 2017 yılında illerin tüm mallarda yaptıkları toplam ihracat rakamlarına bakıldığında Osmanbey Şişli Kâğıthane bölgesi sadece tekstil ve hazır giyim ihracatı ile Türkiye’nin 67 ilinin tüm mallarda yaptığı ihracatı geride bırakmış görünüyor.

Devamını oku: OTİAD YKB İlker Karataş 106. SAYI İLK SÖZ
 

İlker Karataş

      “Yeni Bir Yıla Girerken…”

         Saygıdeğer Osmanbeyliler, sevgili okurlar…

         Kayıplarıyla, kazançlarıyla bir yılı daha geride bırakıyoruz. Öncelikle yeni gelecek yılın, başta ülkemiz olmak üzere tüm dünyaya barış, huzur ve mutluluk getirmesini diliyor; herkesin yeni yılını kutluyorum.

Devamını oku: OTİAD YKB İlker Karataş 105. SAYI İLK SÖZ
 

İlker Karataş

         Saygıdeğer Osmanbeyliler, sevgili okurlar…

         Son günlerde basında dolaşıma giren Osmanbey ile ilgili karamsar bir haber sizin de gözünüze çarpmıştır. Yazılanları okuyunca, sadece OTİAD Yönetim Kurulu Başkanı olmamın verdiği sorumluluk duygusuyla değil, babadan bir Osmanbeyli olarak ister istemez üzüldüm. Çünkü biliyorum ki Osmanbey işaret edilerek dile getirilen sıkıntılar sadece bize özel bir durum değil; şu dönem, hangi sektöre baksan benzer sıkıntılar, hangi bölgeye gitsen benzer şikâyetler dile getirilecektir.

Devamını oku: OTİAD YKB İlker Karataş 104. SAYI İLK SÖZ
 

İlker Karataş

         2016, 2017 derken zor bir iki seneyi geride bıraktık ve 2018 yılını karşılamaya hazırlanıyoruz. Geçtiğimiz yıl tam bu zamanlar, sadece ekonomi ve iş çevreleri olarak değil, millet olarak zor bir senenin bizi beklediğini, 2017’de bir mucizenin olmayacağını; beklentilerimizi, gelecek planlarımızı, buna göre yapıp, atacağımız her adımı buna göre atmamız gerektiğini ifade etmiştim. Şimdi 2018’e girerken, geride bıraktığımız yılın en önemli olaylarına ve gelişmelere bakarak 2018’in her anlamda bir toparlanma süreci olacağını; daha iyimser bir heyecan ve gayretle hayata sarılacağımız güzel bir yılın başlayacağını söyleyebiliyorum.

Devamını oku: İyi Seneler
 

İlker Karataş

         “Gelenek ve Gelecek”

         Saygıdeğer Osmanbeyliler, sevgili okurlar…

         Eski İstanbul’un ticaret hayatının belirli bir ahlak ve düzene sahip olmasında, denetime tabi olan yazılı kurallar dışında esnaf ve tüccar arasında kabul görmüş bir takım yazılı olmayan değerler vardı. Yazıya dökülmeyen bu değerlerin, günümüzde rekabete dayalı ticaret anlayışı büyük ölçüde unutturmuş olsa da genlerimizde hala yaşadığına inanıyorum.

Devamını oku: OTİAD YKB İlker Karataş 103. SAYI İLK SÖZ
 

Sayfa 1 / 10

<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>