İlker Karataş

          Saygıdeğer Osmanbeyliler, Sevgili Okurlar!

         Dünya her anlamda zor bir dönemden geçiyor; başta yanı başımızdaki Rusya olmak üzere birçok ülke ekonomisi diken üstünde. Rusya-Ukrayna arasında yaşanan sıcak çatışmaları takiben Batı’nın ekonomik ambargosu ve petrol fiyatlarının ucuzlaması ile ortaya çıkan ve git gide derinleşen Rusya ekonomik krizi, şimdilik bizim de ihracat ve turizm gelirlerine yansımış görünüyor. Yılın ilk on ayında Rusya’ya yaptığımız ihracat yüzde 14 düştü. Rusya’ya mal satmak zorlaşıyor. Çünkü Ruble yılbaşından bu yana dolar karşısında yüzde %50-%60 civarında değer kaybetti. Dolarla satış yapan ihracatçının malı, rubleye çevrildiğinde çok pahalı geldiğinden satın alma gücünü düşürdü; bu da doğrudan talebi aşağı çekti. 

      Rusya’daki gelişmeler sadece tekstil ve hazır giyim sektörünü değil, ülke ekonomisini yakından ilgilendiriyor. Türkiye’nin Rusya ile ticaret hacmi 2013 yılında 32-33 milyar dolar. Yılda 4 milyona yakın Rus, tatil için Türkiye’yi tercih ediyor. Türkiye’den çalışmak için yurtdışına gidilen ülkelerin başında gelen Rusya’da hali hazırda 8 bin 393 vatandaşımız çalışıyor. Bundan 15 yıl öncesine göre Türkiye daha güçlü bir kurumsal ve ekonomik yapıya sahip olmasına rağmen 1998 yılında yaşanan ekonomik krizden nasıl etkilendiğimizi hatırlayıp ona göre pozisyon almamız gerekiyor.
 
      Sadece Rusya’da değil, Dünya ekonomisinde ciddi bir daralma var; tüm tüketim mallarında “talep” hissedilir bir biçimde azaldı. İhracatçı firmalar olarak, ister istemez bundan etkileniyoruz. Bugün işlerimizdeki memnuniyetsizliğin temelinde hep bu talep daralmasıyla ilgili sıkıntılar var. 
 
      Yine de yaşadığımız başka güzelliklere, umut veren gelişmeler bakıp iyimserliğimizi kaybetmemiz gerekiyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin İstanbul’dan başlatıp Anadolu’ya yaydığı “İnovasyon Haftası” ve bu yıl ikince kez kapılarını açan “FASHIONİST Abiye, Gelinlik ve Damatlık Fuarı” yılın bu son ayındaki en önemli iki başarılı organizasyon olarak kayıtlara geçti. Ev sahibi olarak yer aldığımız FASHIONİST’in, böyle bir dönemde 72 ülkeden sektör profesyonellerini İstanbul’a getirmesi, gelecek açısından gerçekten umut verici. Ancak, biliyorum ki bu rakamın iki katı bir potansiyele sahibiz. Osmanbey’e alışveriş etmek için gelenlerin ülke profili çıkartıldığında, kayıtlarda 142 farklı ülkenin ismi geçiyor. Belki bu ülkelerin bazılarından çok az kişi gelmiştir; ama biliyoruz ki 1 kişi bile olsa, eğer biz o 1 kişiyi kazanmışsak, o ülkeyi kazanmışız demektir. 
 
      Yeri gelmişken, İstanbul’un büyük bir eksiğini kapatan FASHIONİST Abiye, Gelinlik ve Damatlık Fuarı’nı fikir olarak geliştirip, hayata geçiren, destek veren ve başta Patika Fuarcılık olmak üzere bu seneki organizasyonda emeğe geçen herkese teşekkür etmek istiyorum. Yine aynı şekilde esnafından, çalışanına, tasarımcısından, satış görevlisine kadar fuara büyük bir özveriyle hazırlanarak katılan firmalarımıza; fuarın en önemli iletişim kanalı görevini üstlenen dış ticaret firmalarımıza ve en mühimi bizleri yalnız bırakmayarak fuarı ziyaret eden değerli misafirlerimize buradan bir kez daha teşekkürlerimi iletiyorum. 
 
 
      Değerli dostlar!
 
      Yaşanan olumsuzluklar neticesinde moralimizi bozup, markalaşma ideallerimizden, kurumsallaşma gayretlerimizden ve fuar çalışmalarımızdan vazgeçer, kendimizi geri çekersek en büyük hatayı o zaman yapmış oluruz. Şartlar ne kadar zor olursa olsun, bizim için önemli olan, sağlam bir şekilde ayakta durabilmektir; bir gün sular durulduğunda, hep birlikte koşabilelim diye…
 
      Sözlerimi burada noktalarken, yeni yılın tüm dünyaya barış ve huzur getirmesi temennisi ile 2015 yılının siz meslektaşlarıma sağlıklı temiz kazançlar getirmesini diliyorum. 
 
      Bir dahaki sayıda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın. 
 

 

 

  İlker KARATAŞ
OTİAD Yönetim Kurulu Başkanı