İlker Karataş

          Saygıdeğer Osmanbeyliler, Sevgili Okurlar!

         Bu sene dünya kumaş sektörünün en önemli iki fuarı art arda İstanbul’daki ilk fuarlarını gerçekleştirdi. Önce İstanbul’u dünyadaki beşinci durağı seçen PremiereVision, hemen ardından da Paris ve New York’tan sonra İstanbul’da da fuar yapma karar veren Texworld, Türkiye’deki ilk fuarlarını yaptı.

         Attıkları her adımı en ince ayrıntısına kadar hesaplayan, yatırım yapacakları ülkelerde kısa ve orta vadede karşılarına çıkabilecek her olasılığın üzerinde duran küresel firmaların, aynı anda İstanbul’da ilk organizasyonlarını yapmaları tesadüf mü? Küresel tekstil fuar takviminde çok önemli bir yere sahip bu iki fuarın ülkemizde yapılıyor olması, her şeyden önce bu firmaların, Türkiye’de ekonomik ve siyasi istikrarın süreceğine inandıklarını göstermesi açısından umut verici. İkincisi de İstanbul’un nasıl bir cazibe merkezi haline dönüştüğünü görmek açısından önem taşıyor. İlk bakışta küresel sermaye hareketinin Doğu’ya doğru kayıyor olması, Avrupa’da yaşanan durgunluk ve buna bağlı olarak fuarcılık sektörünün gelişmiş ülkelerde düşüşe geçmesiyle de açıklanabilecek bu durum, aynı zamanda Türkiye’nin tekstil ve hazır giyimde gösterdiği başarılı performans ve bölge ülkeler için İstanbul’un bir tedarik merkezine dönüşmesiyle de yakından ilgili.

          OTİAD olarak sektöre farklılık getirecek ve İstanbul’un hammadde, üretim ve tasarım üssü olmasını destekleyecek bu iki önemli gelişmenin olumlu etkilerinin önümüzdeki yıllarda çok daha belirgin hale geleceğini düşünüyoruz.

          Bu tür gelişmeleri gördükçe, erkek hazır giyime yönelik OTİAD tarafından gündeme alınan ve geçen ay kamuoyu ile paylaştığımız ihtisas fuarı fikrinin hayata geçirilmesi gerektiğine olan inancımız bir kat daha artıyor.

          Evet, bu ay gündemimizde fuarlar var. Önümüzdeki günlerde ikincisini yapacağımız “FASHIONİST Abiye, Gelinlik ve Damatlık Fuarı” için geri saymaya başladık. Esnafından çalışanına, tasarımcısından satış görevlisine kadar tüm Osmanbey’i bu önemli fuarı ziyaret etmeye davet ediyorum. Önemli çünkü özellikle “abiye” konusunda kendi çizgisini oluşturan ve bölge ülkeleri için bir moda merkezi haline gelen İstanbul’un bu konudaki açığını tek başına kapatıyor. Önemli çünkü çok iyi bir zamanlama ve çok iyi pozisyonda başladığı zorlu yarışta, çok kısa sürede aldığı mesafe, FASHIONİST’in gelecekte uluslararası fuar takviminde önemli yere geleceğini gösteriyor. Sırf bu uzun maratonun ilk adımlarına şahitlik etmenin bile ayrıcalık olduğunu düşünüyorsanız FASHIONİST’e mutlaka bir gününüzü ayırmanızı tavsiye ederim.  

          Değerli Osmanbeyliler!

          Sözlerimi bitirirken bir iyi haber daha vereceğim. Bildiğiniz gibi OSMANBEYmoda dergisinin dağıtımı artık OTİAD’ın kontrolünde daha ciddi bir biçimde yapılıyor. Mevcut dağıtım kanallarımız dışında derginin görünür olacağı yeni alanlar konusunda çalışmalarını sürdüren Basın Yayın Komitemiz, son olarak önemli bir dijital medya olan Dijimecmua’yla anlaştı. Bunun dışında dergimiz bundan böyle İstanbul Atatürk Havalimanı genel havacılık terminali ile dış hatlarda bulunan TTNET Platin Lounge’da da düzenli olarak bulunacak. Yani artık daha çok yerdeyiz. Bu çabalarımızın bir süre sonra olumlu sonuçlar vereceğine inanıyorum. Umarım, firmalarımız güzel geri dönüşler alır ve biz de çok daha güçlü bir şekilde, çok daha kararlı bir biçimde yolumuza devam ederiz.

          Bir dahaki sayıda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın. 

 

 

  İlker KARATAŞ
OTİAD Yönetim Kurulu Başkanı