İlker Karataş

          Saygıdeğer Osmanbeyliler, Sevgili Okurlar!

          Bildiğiniz gibi tüm dünyada moda deyince önce kadınlar akla gelir, ama biz bu sayımızda erkek giyimden söz edeceğiz. Çünkü erkek hazır giyim sektörü, tek başına ele alındığında gerek yarattığı istihdam alanları, gerekse ihracat geliri ve ürettiği katma değer ile birçok sektörün önüne geçecek bir ticari hacme sahiptir. TİM’in ve İHKİB’in verileri ortada. Türkiye’nin 2013 yılındaki toplam hazır giyim ihracatı yaklaşık 17 milyar 373 milyon dolar. Bu ihracatın %15,5’ini yapan erkek hazır giyimciler, 2013 yılında 2 milyar 747 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. İlk 7 ayında 1 milyar 726 milyon dolarlık ihracat yapılan 2014 yılında ise 3 milyar dolarlık bir ihracat hacmine ulaşması bekleniyor.

          Türkiye, Dünya erkek giyim ihracatında Çin, Bangladeş, İtalya, Vietnam, Almanya ve Hindistan’dan sonra 7’nci sırada geliyor. Bu, Türkiye gibi köklü tekstil kültürü olan, üretim ve tasarım konusunda epey mesafe kat etmiş bir ülke için elbette yeterli değildir. Türkiye’nin artık tasarım odaklı üretim yapıp markalaştığı düşünüldüğünde ve organize perakendeciliğin her geçen gün geliştiği göz önünde bulundurulduğunda önümüzde ciddi bir potansiyelin olduğunu görüyoruz. Öyle bir potansiyelden bahsediyoruz ki erkek giyim hammaddesinin yani erkek kumaşının üretiminde de Türkiye’nin son derece güçlü ve inovatif olduğunu söyleyebiliriz. Yani yaratacağımız katma değerin yüksekliğini bir hayal edin. Dolayısı ile geliştirdiğimiz markalar altında yapacağımız nitelikli üretimler ile bu potansiyeli ortaya çıkarabiliriz. Bu konuda önümüzde hakikatten son derece önemli rol modeller var. Kiğılı, Damat, Ramsey, Avva, Süvari, Mithat , Bisse ve daha niceleri…

          Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) olarak bu konuda neler yapabileceğimizi tartışırken, Osmanbey’in ticaretinde önemli bir yere sahip olan erkek hazır giyimcilerin, geliştirilecek yeni projeler ile dünya pazarlarında çok daha etkili olacakları konusunda hemfikir olduk. Türkiye’de erkek hazır giyime yönelik bir fuarın olmamasından hareketle, geçtiğimiz yıl hayata geçirdiğimiz FASHIONIST’ten de ilham alarak bir fuar fikri gündeme alındı. İlk değerlendirmeler ışığında, bu yönde ön çalışmalar yapılacak bir meslek komitesi oluşturuldu, ardından daha geniş bir platformda tartışılmak üzere bu fikri kamuoyu ile paylaşmaya karar verdik.

          Erkek hazır giyiminde büyük üstad Abdullah Kiğılı’nın dediği gibi gözümüzü sadece batıya dikersek işimiz zor. Asıl Kuzey, Güney ve Doğu’ya bakmalıyız. Çünkü sermayenin batıdan doğuya doğru kayışı sonucunda oralarda gelir düzeyleri artıyor. Sadece üreten toplum niteliğindeki Çin dahi artık tüketen toplum konumuna geçiş yapıyor. İşte tam bu nokta da biz bu açılımları yapmak adına bir erkek giyim fuarının gerekliliğine vurgu yapmak istiyoruz. İhtisas fuarlarının küçük ihracatçı şirketlerin ölçeğini ve sayısını arttırmak adına son derece önemli olduğu aşikâr…  Bayan abiye giyim konusunda yapmış olduğumuz FASHIONIST ile edindiğimiz başarı ve deneyimlerimizi kullanarak hayata geçirmeyi planladığımız erkek hazır giyim ihtisas fuarının da Osmanbey’e hareket getireceğini düşünüyoruz. Şu an henüz yolun başında olduğumuz bu konuda, sizlerin fikirleri, atacağımız adımların yönünü belirleyecek. Bu anlamda özellikle erkek hazır giyim firmalarımızın konuyla ilgili görüşlerini bizimle paylaşması hayati önem taşıyor.

          Bir dahaki sayıda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın. 

 

 

  İlker KARATAŞ
OTİAD Yönetim Kurulu Başkanı