• 02.06.2014 Pazartesi Saat 10.00

OTİAD Genişletilmiş Etkinlik Komitesi Toplantısı         
                        Komite; 14-15 Haziran 2014 tarihlerinde gerçekleştirilecek “Osmanbey Weekend” etkinliği ile ilgili hazırlık çalışmalarını detaylı bir şekilde gözden geçirdi.istişarelerde bulundu.

 • 02.06.2014 Pazartesi Saat 12.00

Şişli Emniyet Müdürünü Ziyaret

OTİAD YENİ ATANAN ŞİŞLİ EMNİYET MÜDÜRÜNÜ
ZİYARET ETTİ
            14.05.2014 tarihi itibarıyla göreve yeni gelen OTİAD Yönetim Kurulu; planlanan kurumsal ziyaretler kapsamında; geçtiğimiz aylarda Şişli’ye yeni atanan Emniyet Müdürü Muhammed Fatih Sarıyıldız’ı İlker Karataş Başkanlığında kalabalık bir heyetle Makamında ziyaret etti.

            Emniyet Müdürü Sarıyıldız, sıcak bir ilgi ve samimiyetle heyetimizi karşılamıştır. Bşk. İlker Karataş; OTİAD’ın kurumsal karakteri kapsamında resmi ve özel tüm kurum ve kuruluşlar ile iyi ilişkiler içinde olduğunu bu çerçevede, işletmeler ve müşteriler dikkate alındığında can ve mal güvenliğinin Osmanbey Ticari yaşamında çok önemli bir yeri olduğunu ifade etmiştir
                        Ayrıca; yazılı olarak da talep ettiğimiz üzere 14-15 Haziran 2014 Osmanbey Weekend etkinliğimizde bölgemizde bir yoğunluk olacağı ve bu tarihlerde Emniyetimizden özel ilgi beklediğimiz hususunu dile getiren Başkan İlker Karataş ilave olarak bölgemizdeki Mobese kameralarından arızalar nedeniyle yeterli hizmet alınamadığından Derneğimiz devamlı şikâyet alındığını ifade etmiştir.

                        Emniyet Müdürü M.F. Sarıyıldız, belirtilen hususları ciddiyetle not alarak gereğinin kesinlikle yapılacağını belirtmiştir.

 • 03.06.2014 Salı 17.00-19.00

2014 Fashionist İcra Komitesi Toplantısı 
21-23 Kasım 2014 tarihlerinde 2.cisi gerçekleştirilecek 2014 Fashionist İstanbul Fuarı hazırlık çalışmalarını yürüten İcra Komitesi rutin toplantılarından birini gerçekleştirmiştir.

 • 04.06.2014 Çarşamba 09.00-11.00

OTİAD Yönetim Kurulu Toplantısı
OTİAD Faaliyetleri kapsamında belirlenmiş gündem maddelerini görüşmek üzere Yönetim Kurulu olağan Toplantısını gerçekleştirmiştir.
Toplantıda en önemli gündem maddesi 13 Çalışma Komitesi üyelerinin belirlenmesi olmuştur. 2014 Fashionist Fuarı hazırlık çalışmaları ile 14-15 Haziran 2014 tarihinde gerçekleştirilecek Osmanbey Weekend etkinliği hazırlık çalışmaları gözden geçirilmiştir.

 • 04.06.2014 Çarşamba 11.30

Kariyer Eğitim Kurumları ile görüşme

   Bakırköy ve Kadıköy’de özel mesleki eğitim kurumu olarak faaliyet gösteren ve geçtiğimiz aylarda Nişantaşın’da Merkez Şubesini açan Kariyer Eğitim Kurumu Yetkilileri Fatih Aktel, Güler Selamet ve Serkan Selamet Yeni Göreve gelen OTİAD Yönetim Kurulu Başkanı İlker Karataş’ı OTİAD’da ziyaret etmişlerdir. Ziyarette Genel Sekreter Sami Kurt’da hazır bulunmuştur.

            Karşılıklı tanışmadan sonra OTİAD ve Kariyer Eğitim Kurumları olarak Osmanbey’li işletmelerin kalifiye eleman ihtiyacına yönelik bir işbirliği protokolu imzalanarak yürürlüğe sokulmaları konusunda mutabık kalmışlardır. Kariyer Eğitim kurumları OTİAD Başkanına Hatıra tabağı hediye verdiler. Ayrıca bu akşam (04.06.2014 ) organize ettikleri etkinliğe davet ettiler.

 • 04.06.2014 Çarşamba 14.00

İTO 38.Meslek Örg. Sektörel fuar değerlendirme ve belirleme ortak toplantısı

            İTO 38. HAzırgiyim ve Konfeksiyon Meslek Komitesinin başlattığı çalışma çerçevesinde; İTO’nun yanı sıra OTİAD, LASİAD, BATİAD ve MESİAD gibi bölgesel ve sektörel derneklerin temsilcilerinin katılımıyla oluşturulan Uluslararası Sektörel fuar değerlendirme ve belirleme ortak çalışma grubu 04.06.2014 Çarşamba günü saat 14.00 bir toplantıyla bir araya gelmişler Tebriz’de düzenlenmesi düşünülen “Türk Hazırgiyim Sektörel Fuarı”na ilişkin son gelişmeler masaya yatırılmıştır.

            İTO Yönetim Kurulu Üyesi Dursun Topçu Başkanlığı’nda yapılan söz konusu toplantıya OTİAD’ı temsilen Bşk. İlker Karataş ve YK Üyesi M. Hikmet Ünal iştirak etmişlerdir. 

 • 05.06.2014 Perşembe 12.00

Harbiye Polis Karakolu-Amir Yrd. Muhammed Emin Demir OTİAD’I ziyareti
                        14-15 Haziran 2014 tarihlerinde gerçekleştirilecek “Osmanbey Weekend” etkinliğinde bölgeye gelmesi tahmin edilen 50.000’e yakın ziyaretçinin can ve mal güvenliğine ilişkin Harbiye Karakol Amiri M.Emin Değer, Bşk. İlker Karataş ve Gen. Sek. Sami Kurt istişarelerde bulunmuşlardır.

 • 05.06.2014 Perşembe 14.00

OTİAD Turizm ve Gıda Komite Toplantısı
            Komitemiz ilk toplantısını gerçekleştirmiş. Bölgemizdeki Tüm otel işletmeleriyle muhtelif konularda birebir görüşme ve üyeliğe davet kararı almışlardır.

 • 05.06.2014 Perşembe 19.30

OTİAD ve Diğer STK’lı Temsilcilerimizle İstişare Toplantısı

            OTİAD’ın göreve gelen Yeni Yönetim Kurulu;
İSO, İTO, İTKİB ((İTHİB ve İHKİB) gibi seçkin meslek örgütlerinde; OSMANBEY’li temsilcileriyle 05.06.2014 tarihinde Anthill’in en tepesindeki cafe restaurantda istişare amaçlı bir araya geldiler.

            Toplantıya Başkan İlker Karataş’ın Başkanlığında Yönetim Kurulunun tamamına yakını ve OTİAD Sekretaryasının yanı sıra; Osmanbey’li Meslek Örgütleri temsilcilerimizden Volkan Atik(İHKİB Y.K. Bşk.Yrd.), Ali Ulvi Orhan (İSO YK Üyesi), Vehbi Canpolat (İTHİB YK Üyesi), Mahmut Vızvız (İTHİB YK Üyesi), M.Hikmet Ünal(İHKİB Den.Kur.Üyesi), Ö.Cüneyt Mutkan(İHKİB YK Üyesi), Muhammet Yenel (İTO 37.Kumaş Komitesi), Burhan Polat (İTO 37. Kumaş Komitesi), Şenol Aras (İTO 38. Hazırgiyim Kom.Üyesi ve Meclis Üyesi) ve Ömer Özpehlivan (İTO 42. Teks.Yan.San.Ür.Kom.) katılmışlardır.

            Karşılıklı tanışma seremonisinden sonra OTİAD YK.Bşk. İlker Karataş; Bundan önceki OTİAD Yönetim Kurulu Başkanlarının ve Yönetimlerinin olağanüstü gayret ve özverileriyle, Osmanbey ve OTİAD Bölgesel ve Sektörel anlamda; vizyonlu ve ufku açık bir şekilde üst noktalara gelmiştir. Biz de ekip olarak işimiz zor olmakla birlikte bu muhteşem yapıya koyabileceğimiz kadar harç ve tuğlayı koymaya gayret edeceğiz. Tabiî ki bu çalışmalarımızda her zaman maddi ve manevi desteklerini arkamızda hissettiğimiz İTO, İSO ve İTKİB’den artan desteklerini beklediğini ifade etmiştir. Yakın vadede öncelikle Osmanbey Weekend ve 2014 Fashionist Fuarı projelerimize yönelik destek beklendiği ilave edilmiştir.

            Toplantıya katılan tüm misafir ve OTİAD Yönetim Kurulu üyeleri Osmanbey’e yönelik OTİAD projelerine yönelik karşılıklı görüş alışverişinde bulunmuşlar ve böyle nezih bir toplantıda bir arada bulunmaktan memnuniyet duyduklarını ifade etmişlerdir. 

 • 06.06.2014 Cuma

Shopping Fest Açılışı (Ortaköy)
İstanbul ShoppingFest2014, hem İstanbulluları hem de İstanbul’u ziyaret eden konukları şaşırtan, unutulmaz bir partiyle başladı. Açılış gecesindeİstanbul dekoru önünde gösterilerini sergileyen WaterRocket grubunun şovu, izleyenlere görsel şölen yaşattı

İstanbul’un marka değerlerinden biri olma yolunda hızla ilerleyen ve düzenlendiği tarihlerde şehirde indirimfırsatları sunanİstanbul ShoppingFest (İSF),dördüncü yılının açılış partisinde sürpriz etkinliklere ev sahipliği yaptı.7-29 Haziran 2014 tarihleri arasında düzenlenecek olan festivalin açılışı 6 Haziran gecesi Ortaköy Meydanı ve House Cafe’degerçekleştirilen etkinliklerle başladı.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı & İSF İcra Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar’ın ev sahipliğini üstlendiği House Cafe’de gerçekleştirilen davete; Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Kütük, Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Hüseyin Doğan, Türkiye İhracatçılar Birliği Başkanı Mehmet Büyükekşi, İstanbul ShoppingFest Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Yılmaz, İstanbul ShoppingFest Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Öncel ve iş dünyasından birçok önemli isim katıldı. İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı & İSF İcra Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, yaptığı konuşmada herkesi festival coşkusunu yaşamaya davet ettiğini belirterek; “İstanbul ShoppingFest heyecanının sadece AVM’lerde değil, şehrin bütün katmanlarında hissedilmesini istiyoruz. Bu nedenle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş’ın platform başkanlığını yaptığı festival için tüm sivil toplum örgütleri ve dernekler de harekete geçti” diye konuştu.

BOĞAZ’DA 12 METRE YÜKSELEREK ŞOV YAPTILAR
Gecenin sürprizi ise Boğaz’da yaptıkları gösteri ile izleyenleri hayretlere düşüren, görsel bir şov yaşatan WaterRocket grubu oldu. İstanbul ShoppingFest için ilk kez Türkiye’ye gelen ve aralarında dünya şampiyonlarının da bulunduğu grup, Boğaz’ın sularında yaptıkları ışıklı şovla izleyenlere görsel bir şölen sundu. Wakeboard, sörf, kite-surf ve jet-ski’nin bir bileşimi olan ekstrem spor TheFlyBoard’u Boğaz’ın serin sularında sergileyen grup zaman zaman izleyenleri heyecanlandırdı. Leonardo Dicaprio, TomCruise gibi ünlülerin de yaptığı bu sporla İstanbullular’ın karşısına çıkan WaterRocket, gökyüzünde 12 metreye kadar yükseldi. WaterRocket üyeleri, İstanbul Boğazı’nın büyüleyici manzarası karşısında çok etkilendiklerini söylediler.

ORTAKÖY MEYDANI’NDA DJ PARTİ
Fransa’dan gelen Toy Brigade,Ensbatucada grupları ile Power FM DJ’leri ise Ortaköy Meydanı’nda kurulan sahnede sergiledikleri performansla yüzlerce kişiyi eğlendirdi. Eğlenceli sokak partisi saat 22.00’a kadar devam etti.

İstanbul ShoppingFest ruhu, önümüzdeki günlerde alışveriş merkezleri kadar; İstanbul'un önemli alışveriş caddelerini de saracak. 23 gün boyuncadevam edecek olan sokak şenlikleri, konserler, gösteriler, çocuklara özel oyunlar, partiler, yarışmalar ve defilelerle hareketlenen şehirde eğlencenin temposu yükselecek. İstanbul’un tarihi dokusuyla birleşecek olan etkinlikler yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra İstanbullular için de büyük heyecan fırtınası estirecek.         

 • 06.06.2014 Cuma 15.00

DOSSO DOSSİ Fuarı açılışı
6-8 Haziran 2014 tarihinde Antalya’da organize edilen Dosso Dossi fuarı açılışına davetli olarak Bşk. İlker Karataş ve Bşk. Yrd. Kutbettin Ayyıldız iştirak etti.

 • 07.06.2014 Cumartesi  08.30

TİM Genel Kurulu
TİM’in 21. Olağan Genel Kurulu Haliç Kongre Merkezinde yapıldı.Mehmet Büyükekşi 4 yıllığına tekrar başkan şekildi. OTİAD’ı Tim Genel Kurulunda Bşk. İ.Karataş, Bşk. Yrd.K.Ayyıldız, YK Üyeleri M.Hikmet Ünal ve Ö.C.Mutkan temsil etti.

 • 09.06.2014 Pazartesi 09.30

OTİAD Basın Yayın Komitesi Toplantısı
Komite Osmanbey Moda Dergisinin 85. Sayı hazırlık çalışmalarıyla ilgili bir araya gelmiştir.

 • 09.06.2014 Pazartesi 12.00

OTİAD Sosyal İşler Komitesi Toplantısı
Komite; Osmanbey Weekend ve İftar Organizasyonu Hazırlık çalışmalarıyla ilgili olarak bir araya gelmiştir.

 • 09.06.2014 Pazartesi 11.30

UND Dergi Röportajı-İlker Karataş ile
Uluslararası Nakliyeciler Dergisi Bşk. İ.Karataş ile Ülkesel, Bölgesel ve Sektörel konularda detaylı bir röportaj yapmıştır.

 • 10.06.2014 Salı 10.00

OTİAD Dış Ticaret Firmaları Komitesi Toplantısı
            Komite İlk toplantısını gerçekleştirmiştir.

 • 11.06.2014 Çarşamba 09.00

OTİAD Haftalık Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı
                        Yönetim Kurulu gündeminde ağırlıklı olarak “Osmanbey Weekend” etkinliği hazırlık çalışmaları gözden geçirilmiştir.

 • 11.06.2014 Çarşamba 10.30

OTİAD Fuarlar ve Dış İlişliler Komitesi Toplantısı
Komite ilk toplantısını gerçekleştirmiş, gelecek 2 yıllık dönemde yurtiçi ve yurtdışı fuar politikalarımız üzerine görüş alışverişinde bulunulmuştur.

 • 11.06.2014 Çarşamba 10.30

Şişli Kaymakamı Salih Işık OTİAD’ı ziyareti

            OTİAD Yönetim Kurulu’nun her Çarşamba sabahı yaptığı kahvaltılı toplantısında sürpriz bir konuk vardı: Şişli Kaymakamı Salih Işık, 9 aydır Şişli’de görev yapan Sn. Işık kurumsal olarak hem yeni yönetim kurulumuzu tebrik etmek hem de bölgesel ve sektörel konularda istişarede bulunmak amaçlı OTİAD’ı uzun süredir ziyaret etmek istediğini ifade ederek ziyaretin bugüne kısmet olduğunu belirtmiştir.

                        Sn.Işık ile OTİAD Yönetim Kurulu’nun tanışma seremonisinden sonra; Bşk. İlker Karataş OTİAD’ın ve Osmanbey’in tarihçesinden ve gelişim sürecinden özetle bahsetmiştir. Daha sonra söz alan katılımcı Yönetim Kurulu üyelerimiz Osman Beyin bazı sorunlarından bahsederek çözümüne yönelik Sn.Işık’tan destek beklediklerini ifade etmişlerdir. Sn. Kaymakam gündeme getirilen tüm konuları not aldığını çözmeye çalışacağını ifade etmiştir.

 • 11.06.2014 Çarşamba 11.30

İstanbul Vali Yrd.Kazım Tekin’in OTİAD’ı ziyareti
            İstanbul Valiliği Dış İlişkiler, Konsolosluklar ve dış Protokol’dan sorumlu Vali Yardımcısı Kazım Tekin daha önceden planlanan proğram çerçevesinde OTİAD Yönetim Kurulunu ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu. Karşılıklı tanışma faslından sonra Bşk. İlker Karataş Osmanbey ve OTİAD’ın tarihi ve ticari geçmişi konusunda detaylı bilgi verdi.

            Sn. Tekin; meslek hayatı ve İstanbul Valiliğindeki faaliyetleri konusunda yönetim kurulumuza bilgi verdi.
            Sn. Vali Yardımcısı; düzenleyeceğimiz tüm etkinlikler ile ilgili talep edilen destek ve davetlere elinden geldiğince yardımcı olmaya ve icabet etmeye çalışacağını ifade etmiştir.
            Sn. Vali Yrd. Tekin daha sonra bazı Yönetim Kurulu Üyelerimizle Osmanbey’de incelemelerde bulunmuşlardır.
OTİAD’taki görüşmenin ardından Tekin, Başkan İlker Karataş ve dernek üyeleri ile birlikte Osmanbey esnafını ziyaret etti. Tekin’e bir erkek giyim firması tarafından kravat hediye edildi. Tekin daha sonra OTİAD üyeleriyle birlikte yemeğe katıldı.

 • 12.06.2014 Perşembe 10.00

Osmanbey Moda Dergisi Bşk. İlker Karataş röportaj yaptı
            Osmanbey Moda Dergisi Editörü Ali Yıldız yeni göreve gelen OYİAD YK Bşk. İlker Karataş ile bölgesel ve sektörel konular hakkında detaylı bir röportaj gerçekleştirdi.

 • 12.06.2014 Perşembe 10.30

Vatan Gazetesi İle İlker Karataş Rop.
            Vatan Gazetesi Bşk. İlker Karataş ile bir röportaj gerçekleştirmiştir.

 • 12.06.2014 Perşembe 19.00

İHKİB Okulları Mezuniyet Töreni
İHKİB’in 4 adet Meslek Lisesi Mezuniyet töreninde OTİAD’ı temsilen M.Hikmet Ünal hazır bulunmuştur.

 • 13.06.2014 Cuma 09.30

Osmanbey Weekend Etkinliği Koordinasyon Toplantısı
            Osmanbey Weekend etkinliği ile ilgili tüm taraflar OTİAD Komite Shopping Fest Yetkilileri Organizatör şirket, Emniyet, Belediye yetkilileri bir araya gelmişler, Etkinliğin sağlıklı işlemesi için alınacak tedbirler gözden geçirilmiştir.

 • 13.06.2014 Cuma 10.30

OTİAD Basın Yayın Toplantısı
Kadın-erkek ve çocuk giyimin tüm alt gruplarında kendi markalarıyla üretim yapan binin üzerinde firma, 14-15 Haziran tarihlerinde düzenlenecek Osmanbey Weekend kapsamında kapılarını ilk kez perakende satış için açıyor.

40 mankenin görev alacağı etkinliğin en büyük açık hava defilesine de ev sahipliği yapacak olan Osmanbey, müzikler, kostümler, danslar ve sıradışı performanslar ile karnaval yerine dönüşecek sokaklarında İstanbullulara farklı bir alışveriş deneyimi yaşatacak.

Osmanbey, İstanbul’u açık hava alışveriş festivaline dönüştüren İstanbul Shopping Fest (İSF) trafiğindeki en farklı noktalardan biri olmaya hazırlanıyor. Yılın 365 günü ihracat ağırlıklı toptan satış yapan tüm markalar, Osmanbey Weekend kapsamında kapılarını ilk kez perakende satış için açıyor; üstelik ürünlerin toptan satış fiyatları korunarak. Osmanbey’de faaliyet gösteren irili ufaklı yüzlerce firma takım elbiseden şık gece elbiselerine, spor giyimden aksesuarlara kadar dünya pazarlarının rağbet ettiği birbirinden farklı ürünleri bu kez İstanbulluların beğenisine sunacak.

FESTİVALİN EN BÜYÜK AÇIK HAVA DEFİLELERİ

Şair Nigar Sokak podyuma dönüşecek!
14-15 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek olan Osmanbey Weekend sadece “alışveriş” konusunda değil, festival ruhuna uygun eğlence ve şovlarıyla da adından söz ettirecek. Etkinliğin ilk günü 14 Haziran’da, Şair Nigar Sokak’a kurulacak 100 metre uzunluğundaki “catwalk” ile etkinliğin en büyük açık hava defilelerine ev sahipliği yapmaya hazırlanan Osmanbey, festivale özel ışıklandırılmış sokakları ile tam bir moda gösterisine sahne olacak. 40 mankenin görev alacağı 2 defilede Osmanbey’in önde gelen 7 markasının 2014-15 Sonbahar/Kış kadın ve erkek koleksiyonları sergilenecek. Giovane Gentile ve Kiğılı gibi erkek giyimin öncü markalarının da yer aldığı defile programında Acar Tekstil, Gülem Abiye, Günbeyi, Paristan, Setre ve Vienna yeni kadın koleksiyonlarını podyuma taşıyacak. Halka açık olarak gerçekleştirilecek defilelerin ilki “Gala Defilesi” adıyla saat 16:00’da yapılacak; ikinci defilenin başlama saati ise 18:00 olacak.
Osmanbey Weekend Karnaval Havasında!
Osmanbey festivale özel ışıklandırılmış sokaklarında misafirlerine çeşitli gösteriler ve canlı müzikler eşliğinde saat 22:00’a kadar sürecek farklı bir alışveriş deneyimi yaşatacak. Osmanbey Weekend kapsamında sokaklarda gösteri yapan dans ve performans gruplarına belirli periyotlarla sahne alacak caz ve perküsyon grupları eşlik edecek. Müzikler, danslar, kostümler ve sıradışı performanslar ile misafirlerine karnaval havasında bir hafta sonu yaşatmaya hazırlanan Osmanbey’de elektro keman ve dans gösterisiyle son zamanlarda adından sıkça söz ettiren Ceren Aksan da sahne alacak.
Etkinlik Sokakları
Etkinlikler, Osmanbey’in en gözde sokakları olan Şair Nigar, Hacı Mansur, Kodaman, Samanyolu, Matbaacı Osmanbey, Madalyon, Baytar Ahmet Bey, Ebe Kızı, Küçük Bahçe ve Dere sokaklarında gerçekleştirilecek.
Bu sene 4’üncüsü düzenlenen İstanbul Shopping Fest’in AVM’lerden çıkıp sokağa inerek şehrin tüm ticari enstrümanlarını kapsayan büyük bir alışveriş festivaline dönüşmesine, İSF’ye semt olarak dâhil olarak büyük katkı sağlayan Osmanbey, festivalin en farklı alışveriş deneyimi için İstanbulluları bekliyor.

 • 13.06.2014 Cuma

Dış Ticaret Firmaları Komitesi ile Körfez Ülkelerine Yapılan Sevkiyatlarda mağdur olan firmalar ile toplantı
            28 gündür İskenderun Limanında Körfez ülkelerine sevk edilmek üzere Yük Tırlarda bekleyen Hazırgiyim ve Konfeksiyon ürünlerinin vaktinde alıcılarına ulaştırılmasına yönelik çözüm üretmek üzere OTİAD Yönetim Kurulu Başkanı İlker Karataş Başkanlığında OTİAD Dış Ticaret Komitesi üyeleri ile Osmanbey’in Mağdur olan Dış Ticaret Şirket temsilcileri OTİAD’da bir araya geldiler.

Son yıllarda Ortadoğu Ülkelerinde yaşanan konjonktürel süreç çerçevesinde; başta tekstil ve hazırgiyim sektörlerinde, ihracata yönelik karayolu sevkiyatlarında normal yolların kapanması üzerine yaratılan alternatif yollardan en önemli olan İskenderun üzerinden RORO ile Mısır ve Kızıldeniz üzerinden körfez ülkelerine yönelik sevkiyatlarda taşıma şirketleri nezdinde yaşanan anlaşmazlıklardan ticari değeri 300 milyon doları bulan 186 TIR İskenderun ‘da beklemektedir.

Bu TIR’lardan 22 tanesi Hazırgiyim ve Konfeksiyon Ürünü ile yüklü olup sorun çözümlemeyip önümüzdeki Ramazan ayının 1. haftasına kadar körfez ülkelerindeki alıcıların eline ulaşmaz ise değerlerini yitirmiş olacağı ihracatçılarımızca belirtmiştir.

Konuyla ilgili olarak bugün mağdur olan Bölgemiz Dış Ticaret Şirketi firma temsilcilerimizle yapılan toplantıda; konunun çözümüne yönelik girişimlerde; en geç 1 hafta içinde UND (Uluslar arası Nakliyeciler Derneği)’nin etkin rol alması ve inisiyatif kullanması gerektiği ayrıca U.N.Ro-Ro İşl. AŞ. Şirketi (USA menşeli) ile Namma İntl. Marinc Service Co. Şirketinin bir şekilde anlaşmalarının şart olduğu ifade edilmektedir.
Çözüme yönelik diğer hususların da;
Kısa vadeli çözüm olarak UND’nin UNRORO’ya geri dönüş garantisiz İskenderun’dan çıkış izni vermesinin yanı sıra Mısır Ulaştırma Bakanlığının daha önceki 500 km.ye kadar olan transit geçiş izninin güzergahın değişecek olması nedeniyle 600 km olarak revize edilmesinin gerektiği hususu Dış Ticaret Şirketlerimizce önerilmiştir.

Sonuçta ilgili mercilere iletilmek üzere İHKİB’e acilen bir yazı gönderilmiştir. Ayrıca Bşk. İlker Karataş UND Bşk. Çetin Nuhoğu ile bir görüşme yapmıştır.

 

 • 16.06.2014 Pazartesi 10.00

OTİAD Kumaş Sektörü Komitesi Toplantısı
Komite ilk toplantısını gerçekleştirmiş, öncelikle kumaş firmalarına yönelik yoğunlaşan dolandırıcılık faaliyetlerinin üzerine gidilmesi kararlaştırılmıştır.

 • 16.06.2014 Pazartesi 15.00

OTİAD Teşvik ve Destek Araştırma Komitesi Toplantısı
Komite ilk toplantısını gerçekleştirmiş üyelere yönelik bilgilendirme seminerleri konusunda istişarede bulunmuştur.

 • 16.06.2014 Pazartesi 19.00

İTKİB Başarılı İhracatçılar Ödülü
‘İhracatın Yıldızları’ ödülleri sahiplerini buldu…

Hazır giyim, tekstil, deri, ve halı sektörlerindeki başarılı firmalar, İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin (İTKİB) düzenlediği İhracatın Yıldızları Gecesi”nde ödüllerini aldı. Yüz otuz üç firmanın platin ödül aldığı geceye sanatçı Sibel Can damgasını vurdu.

Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) Yönetim Kurulu Başkaı İlker Karataş ve dernek üyelerinin de katıldığı İhracat Yıldızları Ödül Töreni’ne Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle, İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Başkanı Mustafa Şenocak ile İstanbul Halı İhracatçıları Birliği (İHİB) Başkanı Uğur Uysal’ın yanı sıra İTKİB çatısı altında yer alan bin beş yüz davetli katıldı.

 • 17.06.2014 Salı 10.00

OTİAD Ortak Satınalma Platformu ve OTİADCARD Komitesi Toplantısı
Komite ilk toplantısını yaptı. 2 yıllık gelecek döneme ilişkin öncelikli çalışmalar konusunda istişarede bulundu.

 • 17.06.2014 Salı 12.30

İSO Meslek Komiteleri ortak toplantısı yapıldı

İstanbul Sanayi Odası (İSO) sorunlarının konuşulduğu gelenekselleşen meslek komiteleri ortak toplantısı İstanbul Ceylan Otel’de yapıldı. Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) Başkanı İlker Karataş, OTİAD dernek üyeleri, İSO Yönetim Kurulu ve meslek komitesi üyelerinin de katıldığı toplantının en önemli konuğu Maliye Bakanı Mehmet Şimşek oldu.

Toplantı İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’ın konuşmasıyla başladı. Bahçıvan sanayicilerin sorunlarına değinerek Ortadoğu’da yaşananların Türkiye’yi olumsuz yönde etkilediğini söyledi ve sözlerine şöyle devam etti; “Ortadoğu’da, özellikle de güney komşularımızda bazı değişikliklere hepimizin hazır olması gerekiyor. Sanayici olarak sürpriz şoklara göre değil proaktif hazırlıklar yaparak bu değişim sürecini kendi açımızdan iyi yönetmeliyiz. Ülkemiz ancak bunu yaparsa, güneyinde seyreden olumsuz tabloyu ekonomisi için bir faydaya çevirebilir.

                        Ülkemizdeki vergi gelirlerinin büyük bölümünün tüketim üzerinden alınan dolaylı vergilerden oluştuğunu ifade eden Bahçıvan, vergi affı konusuna değinerek. “Vergi affı müessesesi toplumsal vicdan açısından giderek rahatsızlık yaratmaktadır, eğer bundan vazgeçilmeyecekse bu sorumluluğunu disiplinli bir şekilde uygulayan vergi mükelleflerine de takdir ödüllendirme sistemi uygulanmalı” dedi.

                        İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’ın ardından on bir meslek komitesi üyesi sanayicilerin sıkıntılarını ele alarak, değerlendirmelerini yaptılar. Daha sonra meslek komitesi üyelerinin sorunlarını dinleyen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek kürsüdeki yerini aldı. Şimşek söze ‘En büyük sermayemiz girişimcilerimizdir. İşbirliği, ortaklık, dialog bizim sihirli kelimelerimizdir’ diye başladı ve sözü Bahçıvan’ın da belirttiği vergi affı konusuna getirdi. Şimşek; “Bu bir af mı, değil mi noktasında işin gerçeği şu. Vergisini zamanında ödemeyenlere bir müeyyide uygulanıyor. Burada devlet ceza ve gecikme faizinden feragat ediyor. Yani bu bir af değil ama bu bir teklif. Kabul edilirse tabiki meclisin iradesine saygı gösterilmesi lazım” diye konuştu.

                        Şimşek ayrıca Maliye bakanlığı olarak her mükellefin karnesi üzerinde çalıştıklarını ifade etti. Karnesi iyi olan mükelleflere yönelik bakanlığın da avantajlı uygulamaları olacağının altını çizdi.

 • 18.06.2014 Çarşamba 09.00

OTİAD Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı
OTİAD Yönetim Kurulu; gerçekleştirilen Osmanbey Weekend etkinliği sonuçları üzerine değerlendirmelerin yanı sıra İftar Organizasyonu ve 2014 Fahsionist fuarı hazırlık çalışmalarını gözden geçirmiştir.

 • 18.06.2014 Çarşamba 11.00

OTİAD Basın Yayın Toplantısı
Komite Osmanbey Moda Dergisi Hazırlık Çalışmaları konusunda yoğun bir toplantı gerçekleştirmiştir.

 • 18.06.2014 Çarşamba 11.00

OTİAD Üye İlişkileri Komitesi Toplantısı
Komite 2. toplantısını gerçekleştirmiştir. Daha çok üye kazanma ve üye ziyaretleri üzerine çalışmalarını sürdürmüştür.

 • 18.06.2014 Çarşamba 13.30

İTO / Zümre Toplantısı
İTO 38. Hazırgiyim Meslek Komitesinin organize ettiği “Hazırgiyim ve Konfeksiyon Sektöründe Tasarım ve Modelhanelerin Ar&Ge  Desteği Kapsamına Alınması” konulu toplantıya OTİAD’ı temsilen K.Ayyıldız, E.Arıcan, N.Ataman ve N.Girgin iştirak etmiştir.
 

 • 18.06.2014 Çarşamba 20.00

İHKİB / Genç KOZA Tasarım Yarışması
Türk modasının kelebekleri geleceğe uçuyor

Moda dünyasına genç soluklar kazandırmak amacıyla düzenlenen 22. Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması 18 Haziran Çarşamba akşamı Four Seasons Hotel’de gerçekleşti. İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) tarafından Ekonomi Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlenen yarışmada finale kalan on genç moda tasarımcısı özgün çizgileriyle defilede jüri önüne çıktı.

Osmanbey Tekstilci İşadamları derneği (OTİAD) Başkanı İlker Karataş ve dernek üyelerinin de konuk olduğu yarışmanın sunuculuğunu moda ve stil danışmanı ünlü manken Ece Sükan yaptı. Moda tasarımcıları Hakan Yıldırım, Atıl Kurtoğlu, Gamze Saraçoğlu, moda fotoğrafçısı Aslı Girgin, marka danışmanı Banu Bölen ile moda yazarları Ayşe Ferhangil ve Yaprak Aras’ın jüride yer aldığı yarışmaya sanat ve cemiyet hayatının tanıdık simaları katıldı.

Organizasyonda yarışmacılara Moda Tasarımcıları Derneği (MTD) desteği ile son yıllarda sektörün trendlerini yakalamakta liderlik yapan genç tasarımcılar mentorluk etti. MTD Başkanı Mehtap Elaidi’nin de dahil olduğu mentorlar arasında Gamze Saraçoğlu, Gül Ağış, Simay Bülbül, Hakan Yıldım, Zeynep Tosun gibi isimler yer aldı.

Gecenin sonunda on finalist arasından birinciliğe sıyrılan isim Emel Melike Bakıcı oldu. İkinciliği Sevda Dalgıç, üçüncülüğü de Buğu Pala aldı.

Yarışmada dereceye giren ilk üç isim de dahil olmak üzere tüm finalistler, toplam 435 bin TL değerinde ödül ile birlikte Ekonomi Bakanlığı’nın desteğiyle belirlenecek kontenjan dahilinde yurtdışında bir yıl moda eğitimi, bir yıl İngilizce dil eğitimi, İstanbul Moda Akademisi (İMA)’nde ileri düzey moda tasarımı ve diploma programına ücretsiz katılım ve sektörle ilgili uluslar arası bir moda fuarını ziyaret imkanına sahip oldu. 

 

 • 19.06.2014 Perşembe 10.00

OTİAD Çevre Güvenlik ve Ulaşım Komite Toplantısı
            Komite ilk toplantısını gerçekleştirmiş öncelikle UKM kararları kapsamında Osmanbey Sokaklarımızın trafiğe kapatılması çalışmalarına ağırlık verilmesini gündemine almıştır.

 • 19.06.2014 Perşembe 19.30

EGD / Ekonomi Basını Ödül Töreni
'Ekonomi Basını Başarı Ödülleri' sahiplerini buldu
Bu yıl 6.’sı düzenlenen 'Ekonomi Basını Başarı Ödülleri', 19 Haziran 2014 Perşembe akşamı Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın da katıldığı törenle Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) tarafından verildi. Cemile Sultan Korusu'ndan yapılan törene, Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) adına Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kutbettin Ayyıldız’ın yanı sıra; İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, gazeteciler ve dernek üyeleri katıldı.

300'e yakın eserin katıldığı yarışma Jüri üyeliğinde ise, Vahap Munyar, Hasan Geniş, Şeref Oğuz, Hakan Güldağ, Jale Özgentürk, Fikri Türkel, Özlem Dalga, Perihan Çakıroğlu, Celal Sezer, İsmail Altunsoy, Hayri Çetinkaya gibi isimler yer aldı.

Programın açılış konuşmasını Başbakan Yardımcısı Ali Babacan yaptı. Yapılan yorumların tarafsız, meslek etiğine uygun bir şekilde yapılmasının son derece önemli olduğunu vurgulayan Babacan, “Hiçbir etki altında kalmadan sadece ve sadece hür, doğru görüşlerinizi ve analizlerinizi yapıyor olmanız ekonomimiz açısından son derece önemlidir. Herhangi bir yönlendirmeye tabii olmadan, sadece ve sadece doğruyu yazıp ve kendi özgür, bağımsız, tarafsız görüşünüzü ifade edebilmek. Ancak bu gerçekleşirse Türkiye'de doğruyu bulabiliriz, bu gerçekleşirse ekonomi politikalarını hep beraber sahiplenerek Türkiye'yi çok daha iyi bir noktaya götürebiliriz. Son 12 yıl Türkiye için çok iyi oldu. Satın alma gücü paritesine göre hesap edildiğinde 19 bin doların geçen milli gelirimiz var. Bu aşağı yukarı Japonya'nın yarısı demek” diye konuştu.

Türkiye olarak Avrupa Birliği ortalamasının yüzde 55'ine ulaşıldığının altını çizen Babacan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Fena bir refah noktası değil ama 2023 hedeflerimizde son derece önemli. Ve 2023 hedeflerimiz için de aslında yol belli, reçete belli, yöntem belli. Özel sektör öncülüğünde bir büyüme, devletin ağırlık olarak düzenleyen denetleyen fonksiyonlarını dizayn ettiği ama özel sektörün önünü alabildiğince açtığı ekonomik bir model. Rekabetle gelirlerin arttığı, yarışmayla şirketlerimizin en iyiyi bulmak için çaba gösterdiği bir ekonomik model."

            Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak da protokol üyelerine ve gazetecilere teşekkür etti. Program ödül töreninin ardından sona erdi. Ödül almaya hak kazanan isimlerin kategorileri ve haberleri ise şöyle:

Söyleşi röportaj dalında yazılı basın ödülü, Milliyet Gazetesi'nden Songül Hatısaru, 'Çorap kaçar film kaçmaz' haberi ile Sabah Gazetesi'nden Feride Cenk, 'Kıbrıslı topal koşucu gibidir' haberine verilirken; en iyi ekonomi yazarı ödülünü Habertürk Gazetesi'nden Abdurrahman Yıldırım aldı.

Yazılı basından en iyi ekonomi haberi ödülü: Sözcü Gazetesi'nden Mehtap Özcan Ertürk'ün 'Sıfırla konuşmaları 100 bin dolar kazandırdı' haberine verildi. Yazılı basında en iyi grafik tasarım ödülü ise Habertürk Gazetesi'nden Barış Bektaş’ın, 'Haydan gelen huy'a gitti' haber görseline verildi.

Televizyon dalında en iyi ekonomi haberi ödülü: Bloomberg'den Açıl Sezer ve Cüneyt Başaran'ın olurken, Televizyon dalında en iyi ekonomi programı ödülü CNBC-e'den Servet Yıldırım ve Mafi Eğilmez'e verildi.

 

 • 20.06.2014 Cuma 10.00

OTİAD Kumaş Komitesi ile Dolandırılan Firmalar ile toplantı
Komite bir önceki toplantısında aldığı karar doğrultusunda mağdur firmalarla bir istişare toplantısı gerçekleştirmiştir.

 • 20.06.2014 Cuma 13.30-14.00

OTİAD Kumaş Komitesi ile Atradius ve Coface Sigorta şirketleri ile toplantısı
            İhracat ve Satışların sigorta edilmesi ile ilgili davet edilen firmalarla görüşmeler yapılmış ve teklif talep edilmiştir.

 • 20.06.2014 Cuma 19.00

MESİAD Modelist ve Modelhane Sertifika Töreni
MESİAD’ın bu etkinliğine OTİAD’ı temsilen Eğitim Komitesi Üyeleri İnanç Ulu ile Serkan Selamet iştirak ermişlerdir.

 • 23.06.2014 Pazartesi 09.30

TİM/ İhracatın Finansmanı Zirvesi Toplantısı
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 23 Haziran 2014 Pazartesi günü Ceylan Continentinal Hotel’de ‘İhracatın Finansmanı’ konulu bir panel düzenledi. TİM Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin ev sahipliği yaptığı törene; Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve Uluslararası Bankacı Walter Buddy Baker’ın yanı sıra; Osmanbey Tekstilci İşadamları derneği (OTİAD) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Karataş ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kutbettin Ayyıldız da katıldı. 
Panelin açılış konuşmasını TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi yaptı. İhracatçıların ‘en büyük problem’ olarak tanımladığı ihracatın finansmanı sorununu ele alan Büyükekşi “Türkiye hedefleri için yeni bir hikaye yazmalı. İhracatın finansmanı bu yeni hikaye için oldukça önemli” diye konuştu.
   Mehmet Büyükekşi’nin ardından Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci kürsüdeki yerini aldı. Zeybekçi, ihracatın finansmanı kavramının aslında dolaylı yoldan ekonomi, sanayi, kalkınma ve büyüme gibi kavramları da etkilediğini söyledi ve sözlerine şöyle devam etti. “2023 hedeflerine eldeki malzeme ile ulaşmamız çok zor. Bu noktada Türkiye yeni bir hikaye yazmalı ve edilgen ekonomiden, etken ekonomiye geçmeli.” Zeybekçi ayrıca, Türkiye’nin sanayici ve ihracatçısı için dünyada kullanılan tüm enstrümanları kullanmasını, hatta kendi şartları ve yapısına göre yeni enstrümanları hayata geçirmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
   Uluslararası Bankacı Walter Buddy Baker ise ABD’ye ihracat yapacak Türk şirketleri uyararak, “ABD’li alıcılar, bilanço ve stoklarını düşünerek ihracatçılardan daha uzun vade istiyor. Finansmanı bankalardan değil, tedarikçilerden sağlıyor” diye konuştu.
   Açılış konuşmalarının ardından,  Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerem Alkin moderatörlüğünde, “İhracatın Finansmanı En İyi Örnekler ve Trendler” konulu panele geçildi. TEB Holding Yönetim Kurulu Üyesi Varol Civil,  Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Levent Çakıroğlu, COFACE Türkiye Genel Müdürü Belkıs Alpergun ve  Türk Eximbank Genel Müdür Yardımcısı Necati Yeniaras’ın konuşmacı olduğu panelde, hem bankacı hem de ihracatçı tarafları, finansmanın yöntemleri ve örneklerini katılımcılarla paylaştı.

 • 23.06.2014 Pazartesi 11.30

OTİAD Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’yü ziyaret etti

Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Karataş başkanlığında bir araya gelen OTİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kutbettin Ayyıldız, Yönetim Kurulu üyelerinden Hikmet Ünal ve Genel Sekreteri Sami Kurt, 23 Haziran 2014 Pazartesi tarihinde Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’yü makamında ziyaret etti.

      OTİAD üyeleri, İnönü’ye 14-15 Haziran tarihlerinde gerçekleşen Osmanbey Weekend etkinliği için, Şişli Belediye Başkanlığı’nın desteklerinden ötürü teşekkürlerini sundu. Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, OTİAD’ın gelecekte gerçekleştirmeyi planladığı projelerle ilgili Şişli Belediyesi’nin gereken desteği vereceğini belirtti.

      Kısa görüşmenin ardından OTİAD Başkanı İlker Karataş, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’ye OTİAD’ın 3 Temmuz’da düzenleyeceği iftar yemeğinin davetiyesini elden teslim etti. Ardından İnönü’ye Türk kahvesi fincan takımı hediye edildi. 

 • 23.06.2014 Pazartesi 12.15

Şişli Emniyet Müd. M.Fatih Sarıyıldız’ı Ziyaret

      Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Karataş başkanlığında bir araya gelen OTİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kutbettin Ayyıldız, Yönetim Kurulu üyelerinden Hikmet Ünal ve Genel Sekreteri Sami Kurt, 23 Haziran 2014 Pazartesi tarihinde Şişli Belediyesi ziyaretinin ardından Şişli Emniyet Müdürlüğü’ne ziyarette bulundu.

      Şişli İlçe Emniyet Müdürü Fatih Sarıyıldız OTİAD üyelerini makamında kabul etti. OTİAD üyeleri Sarıyıldız’a, 14-15 Haziran tarihlerinde gerçekleşen Osmanbey Weekend etkinliği için, Şişli Belediye Başkanlığı’nın desteklerinden ötürü teşekkürlerini teşekkürlerini sundular.
      Görüşmenin ardından OTİAD Başkanı İlker Karataş ve OTİAD üyeleri tarafından Şişli İlçe Emniyet Müdürü Fatih Sarıyıldız’a Osmanlı motiflerini taşıyan el yapımı Türk kahvesi fincan takımı hediye edildi.

 

 • 23.06.2014 Pazartesi 15.00

İst.Vali Yrd. Kazım Tekin’i Ziyaret
OTİAD ziyareti İstanbul Valiliği’nde son buldu

      Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Karataş başkanlığında bir araya gelen OTİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kutbettin Ayyıldız, Yönetim Kurulu üyelerinden Hikmet Ünal ve Genel Sekreteri Sami Kurt, 23 Haziran 2014 Pazartesi tarihinde son ziyaretini İstanbul Vali Yardımcılarından Kazım Tekin’e yaptı.

      OTİAD üyeleri Tekin’e 14-15 Haziran tarihlerinde gerçekleşen Osmanbey Weekend etkinliği için teşekkürlerini sundu. Tekin, OTİAD’ın gelecekte gerçekleştirmeyi planladığı projelerle ilgili de yine gereken desteği vermekten geri durmayacaklarını ifade etti.

      Görüşmenin ardından OTİAD Başkanı İlker Karataş ve OTİAD üyeleri tarafından Kazım Tekin’e, Osmanlı motiflerini taşıyan el yapımı Türk kahvesi fincan takımı hediye edildi. Ardından panaromik İstanbul resminin önünde poz verildi.

 • 24.06.2014 Salı 09.00

OTİAD Bilişim Komitesi Toplantısı
OTİAD Bilişim Komitesi ilk toplantısını gerçekleştirdi.(B2B) online toptan satış projesi üzerinde değerlendirme yaptı.

 • 24.06.2014 Salı 09.00

OTİAD Dış Ticaret Firmaları Komite Toplantısı
OTİAD Dış Ticaret Firmaları Komitesi 3. toplantısında bölgesel ve sektörel konuları gündemine aldı ve değerlendirdi.

 • 24.06.2014 Salı 10.30

OTİAD Mesleki Eğitim, Gelişim ve İnsan Kaynakları Komite Toplantısı
Komite ilk toplantısını yaptı işbirliği teklifinde buluna Kariyer Eğitim Kurumları ve Ekran İletişim tekliflerini değerlendirdi.

 • 24.06.2014 Salı 17.00

OTİAD 2014 Fashionist İcra Komite Toplantısı
Komite 15 günlük periyodik toplantısını yaparak 2014 Fahionist Fuarı Hazırlık çalışmalarını gözden geçirdi.

 • 25.06.2014 Çarşamba 11.30

İHKİB Destek AŞ.’nin OTİAD’ı ziyareti

            İHKİB (İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği) bünyesinde yer alan ve İMA’nın çatı kuruluşu Destek AŞ yetkilileri OTİAD’ı 25.06.2014 Çarşamba günü ziyaret etti.
Ziyarette Destek AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Jale Tuncel, İTKİB Gen.Sek.Yrd. Cemal Bayazıt, İMA Direktörü Seda Lafçı ile İMA Yöneticisi İpek Artüz ve İlker Karataş Başkanlığında OTİAD Yönetim Kurulu Üyeleri hazır bulunmuşlardır.
            OTİAD ve İMA olarak karşılıklı olarak eğitime yönelik etkinlik ve projeler üretmek daha önceden kuvvetli bağlarla kurulmuş Kurumsal işbirlikteliklerinin daha da geliştirilmesi konusunda istişarede bulunmuş ve mutabık kalmışlardır.

 

 • 26.06.2014 Perşembe 19.00

İMA Mezuniyet Sergisi
İstanbul Moda Akademisi 2014 mezunlarını verdi

Avrupa Birliği, Ekonomi Bakanlığı ile İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) işbirliğiyle 2007 yılında kurulan İstanbul Moda Akademisi (İMA), 26 Haziran akşamı Nişantaşı’ndaki tarihi binasında mezuniyet töreni düzenledi. Törene başta Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Karataş ve OTİAD üyeleri olmak üzere İMA’nın yönetim kurulu ve akademik kadrosunun yanı sıra sektörün tanınmış isimleri, tasarımcılar ile moda ve tekstil dünyasının ileri gelenleri de katıldı.

Mezuniyet töreni Moda Tasarımı, Moda Editörlüğü, Görsel Mağazacılık, Styling, Moda Fotoğrafçılığı ile Deri Ayakkabı ve Aksesuar programlarından mezun öğrencilerin tasarımlarından fotoğraflarına, çekimlerinden vitrin maketlerine, dergilere, sketchbook’larına kadar tüm başarılı işlerinin yer aldığı serginin açılışıyla başladı. Ham ve doğal materyaller tercih edildiği sergi, törene katılan konukların büyük beğenisini kazandı.

Ardından geleneksel diploma törenine geçildi. Genç tasarımcılar diplomalarını, üzerinde isimleri yazan kapaklı karton dosyalarla aldılar.  Diploma töreninin ardından kokteyl ile devam eden mezuniyet sergisi, İMA’da yaz boyunca ziyarete açık olacak.

 • 27.06.2014 Cuma 20.00

İstanbul Shopping Fest Kapanış Seremonisi ve Defile

‘İstanbul Shopping Fest’ kapanışında patronlar podyumda
            7 Haziran’da başlayan İstanbul Shopping Fest (İSF), 27 Haziran akşamı Vialand’ta düzenlenen kapanış etkinliğiyle sona erdi. Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Karataş ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kutbettin Ayyıldız’ın da katıldığı etkinliğin sunuculuğunu ünlü manken Deniz Akkaya yaptı.

            Şenay Akay, Ece Gürsel, İlknur Soydaş,Simge Tertemiz, Didem Taslan gibi modellerin katılımıyla düzenlenen İSF Markalar Defilesi’nde, perakendeciler de podyuma çıktı. İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve İSF İcra Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, Tüm Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) Başkanı Vahap Küçük, İTO Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Soylu, Via DMC Eş Başkanları Coşkun Bayraktar ve Abdurrahman Gürsoy ile Vialand Genel Müdürü Tolga Alişoğlu, ‘Efsane İndirim’den önce mankenlerle birlikte podyuma çıkarak izleyicileri selamladı.

            İTO Başkanı ve İSF İcra Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, İstanbul Shopping Fest kapsamında perakende, turizm, ulaşım, konaklama, sağlık, eğlence gibi birçok sektörü harekete geçirdiklerini söyledi ve sözlerine şöyle devam etti; “Gelecek yıl İSF enerjisi daha geniş bir alana yayılacak. Daha fazla etkinlikle daha da büyüyecek”.

İSF’nin Kapanış Partisi’nde, Vialand Tema Park Şato Önü’nde gerçekleştirilen defilenin koreografisini Banu Noyan yaptı. Defileye Kiğılı, Aeropostale, Koton, Süvari, Mango, Derimod gibi markalar yeni koleksiyonlarıyla katıldı. İSF defilenin ardından düzenlenen ‘Efsane İndirim’  etkinliğiyle sona erdi.

 

 

 • 30.06.2014 Pazartesi 15.30

İstanbul Valisi Sn. Hüseyin Avni Mutlu ‘yu Ziyaret
OTİAD’ın Yeni Yönetim Kurulu Bşk. İlker Karataş Başkanlığında kalabalık bir heyetle İstanbul Valisi Sn. Mutlu’yu 30 Haziran 2014 Pazartesi günü Makamında ziyaret etti.
            Yeni yönetim Kurulumuzu kutlayan Sn. Mutlu, heyetteki temsilcilerimizle tek tek tanıştı firmasal, sektörel ve bölgesel sorunlarımızı dilek ve temennilerimizi not olarak değerlendireceğini ifade etmiştir.
OTİAD heyeti olarak Bşk. Karataş Sn. Valimize otantik fincan takımı hediye ederek 3 Temmuz 2014’deki geleneksel iftarımıza davet etmiştir.  

 

 • 30.06.2014 Pazartesi 16.30

İTO Başkanı İbrahim Çağlar’ı Ziyaret
OTİAD’ın Yeni Yönetim Kurulu; İlker Karataş Başkanlığında bir heyetle İTO Başkanı İbrahim Çağlar’ı 30.06.2014 Pazartesi günü Makamında ziyaret etti.

7-29 Haziran 2014 tarihleri arasında İstanbul Genelinde organize edilen Shopping Fest kapsamında Osmanbey’de 14-15 Haziran 2014 tarihlerinde başarılı bir şekilde gerçekleştirilen “Osmanbey Weekend” toptan ve perakende alışveriş festivaline yönelik İTO’nun yapmış olduğu kurumsal desteğe OTİAD olarak teşekkür edilmiş geçen yıl olduğu gibi bu yılda 21-23 Kasım 2014 tarihinde organize edilecek “2014 Fashionist İstanbul Abiye, Gelinlik ve Damatlık Fuar”ına destek talep edilmiştir.

Sn. Çağlar konunun yazılı olarak İTO’ya iletilmesi halinde mutlaka değerlendirmeye alınacağını ifade etmiştir.

Ayrıca OTİAD heyeti Sn. Çağlar’a otantik bir çini hediye ederek 03.07.2014 tarihindeki iftar yemeğine davet etmiştir.

 

                                                                                                                      OTİAD Genel Sekreterlik
                                                                                                                                 30.06.2014