Ali Ulvi ORHAN

Değerli Osmanbeyliler

Bu sayıdaki yazıma; ülkemizin konjonktürel olarak gerilim yüklü bir şekilde sırasıyla yapılacak olan Yerel,Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimler sürecine girmiş olmasına kısaca değinerek başlamak istiyorum.

Bu bağlamda yapılan 30 Mart 2014 Yerel Seçimler bir demokrasi bayramı niteliğinde yüksek katılım oranı ile gerçekleşti.Sonuçları da halkın iradesinin tezahürüdür ve bu çerçevede seçim sonuçlarını saygı gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Seçim sonuçlarının gerilimli bir dönemden geçen toplumumuzun hoşgörülü ve itidalli bir seçim sonrası dönemine ışık tutması temennimdir.

OTİAD Yönetim Kurulu olarak; iki dönemdir başarılı birçok icraata imza atmamıza rağmen kamuoyuyla yeteri kadar bu icraatları paylaşmadığımız ve üyelerimizde farkındalık yaratamadığımızı düşünüyorum.

Bu itibarla bu ayki mesajımın önemli kısmını sonuçlandırdığımız bu faaliyetlerimizi ve projelerimizi özetle sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

-          Yönetime geldikten sonra Şişli Belediyesi ile gerçekleştirdiğimiz görüşmeler neticesinde kısa sürede Osmanbey Sokak ve kaldırımlarının yenilenmesi için girişimde bulunduk. Şişli Belediye Başkanı Sayın Mustafa Sarıgül ile temaslarımız sonunda Osmanbey’in sokak ve kaldırımlarının yenilenmesini sağladık.

-          Bölgemizde istihdam edilen yabancı işçiler ile ilgili 3 yıl önce İçişleri Bakanlığı, Dış İşleri Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Emniyet Müdürlüğü nezdinde yaptığımız girişimler ile işlemlerin azalması ve kolaylaştırılmasını sağladık. Bu konuda sizlerin sorunlarını çözmek için bir personele istihdam edilmektedir.

-          Bölgemiz hazırgiyim üretiminin en önemli girdilerinden biri olan 54.07 …G.T.I.P.’lisentetik kumaş ithalatında uygulanan antidampingvergisi ve ek vergi uygulamalarında;sektörel ve bölgesel olarak yaşadığımız olumsuzlukların asgariye inmesi için  kurumsal olarak her mecrada girişim ve çabalarımızı ısrarla sürdürdük.

-          İTKİB‘in değerli destekleriyle yaklaşık 4 yıldır, yılda 2 kez olmak üzere moda ve hazırgiyim trend seminerleri; dünyaca ünlü trend firmaları tarafından üyelerimize yönelik olarak verilmekte, çok büyük bir ilgi ve beğeniyle takip edilmektedir.

-          Üyelerimizin indirimli mal ve hizmet almasını sağlayan;yaklaşık 5 yıldır yürürlükte olan OTİAD Card uygulamamızda sağlık, gıda, konaklama, giyim ve diğer sektörlerde OTİAD’la işbirliği yapan firma sayısı 150’ye yaklaşmıştır. Bu firmalarımızın isimleri ve indirim oranları OSMANBEY Moda Dergisi ve web sitemizde devamlı güncel haliyle yayımlanmaktadır.

-          OTİAD Yönetim Kurulu olarak kurumsal ziyaretlere her zaman önem verilmiştir. İlişki ve işbirliği içinde olduğumuz tüm dernek, birlik, İTO, İSO gibi sivil toplum örgütleri, Valilik, Belediye Başkanlıkları, Emniyet ve Kaymakamlık gibi resmi kurumlarımızla karşılıklı ziyaretler süreklilik arz etmiştir. Ayrıca belirtmek istiyorum ki  Sayın Valimiz Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş kurulduğumuzdan bu yana ilk defa OTİAD’ı ziyaret etmişlerdir.

-          İTKİB ve İTO tarafından organize edilen moda ve hazırgiyim fuarlarına OTİAD ve Osmanbey’li işletmeler olarak azami katkı ve destek sağlanmıştır.

-          OTİAD olarak farklı partnerler işbirliğinde birçok yurtdışı fuarın gerçekleşmesini sağladık. Cezayir, Azerbaycan, Suriye, İran ve Nijerya gibi ülkelerde gerçekleştirdiğimiz fuarlardaOsmanbey firmalarını yeni pazarlara taşıma noktasında köprü görevi gördük.

-          İTKİB,  İTO ve İSO gibi çok önemli olan sivil toplum örgütleri yönetimlerinde; Osmanbey temsilcilerinin maksimum düzeyde yer alması her zaman hedeflerimiz arasında olmuş ve uygun zemin olması halinde OTİAD tarafından daima destek sağlanmıştır.

-          Sosyal yardım kuruluşlarımızdan, Kaymakamlık ve Belediyelerimizden gelen her türlü yardım talebi hem Yönetim Kurulu üyelerince hem de paylaştığımız üyelerimizce büyük bir özveriyle karşılanarak, toplanan yardım malzemeleri yerlerine ulaştırılmışlardır.

-          Malumlarınız olduğu üzere, uzun bir hazırlık sürecinden sonra; 5-7 Aralık 2013 tarihlerinde; fuar partnerimiz Patika Fuarcılık’la birlikte İstanbul Kongre Merkezi’nde 1. Fashionist Abiye Gelinlik ve Damatlık Fuarı’nı çok başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş bulunuyoruz.Bu fuarımızla ilgili bazı rakamlar vermek istiyorum:

·         5000 metrekarede 23’ü tasarımcı 115 firma ürünlerini sergilemiştir.

·         %66’sı yabancı 18.270 kişi fuarı ziyaret etmiştir.

·         2 tasarımcı, 7 firma defilesi gerçekleştirilmiştir.7000’in üzerinde konuk tarafından izlenmiştir.

Tüm bu bilgiler ilk defa düzenlenen bir fuar için önemli ve çok başarılı göstergelerdir.Bu itibarla 21-23 Kasım 2014 tarihinde yapılacak 2. fuarımız ile ilgili daha yüksek bir şevk ve sinerji ile çalışmaktadır.

 

Sevgili Osmanbey’liler,

Gerçekleştirdiğimiz birçok faaliyet ve projelerin bir kısmını ve önemli olanlarını bu şekilde özetledikten sonra geleceğe matuf birkaç projemizden de kısaca bahsederek sizleri daha fazla sıkmadan yazımısonlandırmak istiyorum.

-          Bölgemizde Yabancı çalışanların sorunlarının çözülmesine yönelik oluşturduğumuz birimin yanı sıra çoğunluğu KOBİ olan bölgemiz işletmelerinin en önemli eksiği olan yürürlükteki muhtelif teşvik ve destek mevzuatlarından bilgilenmeme ve yararlanmama gerçeğinden hareketle; bu konuda deneyimli bir personeli dernek kadromuza katmış bulunuyoruz. Yakında bu konuda sizlerin ihtiyaçları doğrultusunda hizmet vermeye başlayacağız.

-          Bilindiği üzere, OTİAD olarak Osmanbey’de bir Moda ve Hazırgiyim Festivali yapmak için 3 yıldır bir takım çalışmalarımız ve girişimlerimiz olmasına rağmen her zaman her şeyin en iyisini ve kalitelisini yapmak düşüncesinde olduğumuzdan; uygun şartların oluşmasını beklemek amaçlı olarak bu projemizi ertelemek zorunda kalmıştık.Ancak, bu kapsamda; 7 -29 Haziran 2014 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan ShoppingFest etkinliği ile ilgili olarak oluşturduğumuz bir komite vasıtasıyla, ShoppingFest Yönetimiyle yaptığımız, üst düzey görüşmeler ve değerlendirmeler sonucunda;

Osmanbey’in 14-15 Haziran (Cumartesi ve Pazar) 2014 tarihlerinde defileler ve bir takım sokak animasyonlarıyla desteklenecek bir alışveriş festivali ile ShoppingFest’eentegrasyonu konusunda çok önemli mesafeler kat etmiş durumdayız ve bu önemli gelişmeleri netleşmesiyle birlikte sizlerle en kısa zamanda paylaşmayı planlıyoruz.

 

Bu arada, İHKİB destekleriyle; “Çocuklar ve Gençler için Mali Destek Programı” kapsamında İstanbul Kalkınma Ajansı’na Bütçesi bir milyon liraya oluşacak bir projeyi hazırlayarak başvurumuzu yapmış bulunuyoruz.Mayıs ayında başvuru sonucunun alınacağı bu proje çerçevesinde; 18-21 yaş aralığındaki 60 kişiye en az 400 saatlik bir eğitim kapsamında bölgemize ve sektörümüze ileri düzeyde eğitimli ve kalifiye eleman yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

 

Son olarak bir konuyu da sizlerle paylaşmadan geçemeyeceğim. OTİAD Yönetimi olarak; geçmişte olduğu gibi bugün de derneğimizin siyaset üstü kalması hususunda azami gayret gösterilmiştir.Tüm siyasal partiler ister iktidarda ister muhalefette olsun; kendi taraflarından gelen görüşme talepleri doğrultusunda seçim arifesinde derneğimizde görüşülmüştür.

İstanbul Büyükşehir Belediye Seçimlerinde öne çıkan iki isimden biri olan Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaşüyelerimizle “Günaydın Osmanbey”debirarayagelirken; CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sayın Mustafa Sarıgül ise derneğimizi ziyaret ederek üyelerimizle bir araya geldi. Ak Parti, CHP ve MHP temsilcileri de yerel seçimler nedeniyle OTİAD’ı ziyaret etmişlerdir.

Bu ziyaretler tüm üyelerimizle paylaşılarak katılımları için davet edilmişlerdir. Sonuç itibarıyla, OTİAD olarak bu konuda siyaset üstü duruşumuzu sizlerle paylaşmak istedim.