Ali Ulvi ORHAN

Ulusal ve uluslararası makroekonomi hareketlerini iyi takip edenlerin malumu olduğu üzere, dünya ekonomik piyasalarına yön veren baş aktör ABD politikaları dikkate alındığında; ABD ekonomisi kademeli bir büyümeye geçiş işaretleri ile krizden çıkış için ümit vermeye başladığını gözlemliyorduk.

Bu itibarla, ABD ekonomisi olumlu sinyaller vermeye başladığı zaman her zaman olduğu gibi, faizlerin arttığını sıkı para politikası izlediğini biliyoruz. Bu hususun da Türkiye gibi gelişmekte olan ekonomilere olası yatırımlara set çektiği için menfi sonuçlara neden olduğunu gözlemliyoruz.

Bu bağlamda da bu durumun; Türkiye ekonomisinin yansımalarına baktığımızda da; Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın değerlendirmeleri ve açıklamaları ön plana çıkmıştır. Sayın Babacan; artık yeni bir döneme girdiğimizi belirterek; gelişmekte olan ülkelerin ve Türkiye’ninde farklı zaman ve dozajda gelecek sıkılaştırmalara hazır olması gerektiğini ifade etmiştir.

Ayrıca; son olarak kredi ve kredi kartları ile ilgili açıklamasında; bu alanda aşırılığın olduğu alanlara dokunacaklarını ifade ederek malum aşırılığın ekonomimize zarar verdiğini alacakları önlemlerle makul genişlemenin önünü açacaklarını belirtmiştir.

Bu kredi ve kredi kartları ile ilgili alınacak bence geç kalınmış önlemlerle bu alanda kabarmış köpüğün alınmasının hedeflendiğini düşünüyorum.

 

Sevgili Osmanbeyliler

Ülkemiz ve piyasamız ile ilgili son yıllarda çok önemli sorun olmaya başlayan bir hususa değinmek istiyorum; malumlarınız dünyada husule gelen çevresel, meteorolojik ve mevsimsel kapsamdaki değişikliklere paralel sektörel piyasamızda sezonlar geç gelmekte ve açılmaktadır.  Geç gitmekle ve kapanmaktadır bu bağlamda uygulanan zamansız indirimlerde tamamen imalatçı işletmelerimizin aleyhine bir durum yaratmakta, piyasalardaki dengeleri alt üst etmektedir. Bu konuda sektördeki tüm kesimlerin bir araya gelip ortak birleşip konsensüs sağlanmasının zamanının gelip geçtiğine inanıyorum.

 

Değerli meslektaşlarım ve Osmanbeyliler

Detaylarını dergimizin iç sahiplerinde ayrıntılı olarak takip edebileceğiniz OTİAD aktivitelerinden kısaca bahsetmek istiyorum. OTİAD geçmişinde bir ilk olarak; 30 Ekim 2013 tarihinde İstanbul Valisi Sayın Hüseyin Avni Mutlu OTİAD’ı ve Osmanbey’i ziyaret etmiştir. Sayın Vali yaklaşık 3 saatini OTİAD’a ve Osmanbey’e ayırarak bizleri dinlemiş, öğle yemeğini bizlerle paylaşmış ve takiben Osmanbey sokaklarımızda firmalarımızı ziyaret etmiştir. Osmanbey’den ayrılırken de bu ziyaretten duyduğu memnuniyeti ve gördüğü ilgiden çok mutlu olduğunu ifade etmiştir.

Bir süre ara verdiğimiz üyelerimize yönelik “Günaydın Osmanbey” kahvaltılı sohbet toplantılarımıza 16 Kasım 2013 Cumartesi günü Sayın Süleyman Orakçıoğlu’nun konuk konuşmacı olarak katılımıyla tekrar start verdik, üyelerimizin, seçkin davetlilerimizin ve basının yoğun ilgi gösterdiği toplantımıza katılan tüm misafirlerimiz bu toplantıya katılımlarından dolayı memnuniyetlerini dile getirmişlerdir.

Bu arada bu aktivitemizin sponsorluğunu üstlenen OTİAD’ın hukuk müşaviri Proaktif Hukuk Bürosu ile OTİAD’ın marka tescil konularında çözüm ortağı olan Markiz Patent’e katkı ve destekleri için teşekkürlerimi sunmak istiyorum.

Son 3.aktivitemiz ise Başkan Yardımcımız Kutbettin Ayyıldız’ın sponsorluğunda 18-22 Kasım 2013 tarihleri arasında; Muharrem ayı kapsamında belirlenen 15 noktada saat 14.00-17.00 saatleri arasında tüm Osmanbey esnafına, çalışanlarına ve müşterilerine yönelik aşure dağıtımı yapılmış ve büyük bir ilgi ve takdirle karşılanmıştır.

 

Değerli Osmanbeyliler;

Son olarak 5-7 Aralık 2013 tarihleri arasında partnerimiz Patika Fuarcılık İstanbul Kongre Merkezi’nde organize edilecek olan “1. Fashionist İstanbul Abiye, Gelinlik ve Damatlık Fuarı’ndan kısaca bahsetmek istiyorum. OTİAD olarak Fuar organizatörü ile birlikte; organize etmeye karar verdiğimiz tarihten bu yana bir yılı geçen bir süre zarfında; çok titiz ve hassas bir çalışmanın içinde olduk, gelecekte büyük ve uluslararası bir moda fuarının başlangıcına mesnet olacak bu fuarımızın başarılı bir organize edilmesi için çaba gösteren tüm arkadaşlarımı ve fuar şirketini kutluyorum.

Ayrıca; bu organizasyona katılımcı olarak destek verenlerin yanı sıra fuarın tüm aktivitelerine iştirak edecek katkı ve destek veren tüm Osmanbeyli İşletmelere; protokole, basına ve yerli-yabancı tüm ziyaretçilere teşekkürlerimi sunuyorum.