Ali Ulvi ORHAN

Geride bıraktığımız Ekim ve Kasım Aylarını; ulusumuzu derin üzüntüye sevk eden Van’da meydana gelen deprem felaketini yaşayarak geçirdik. Bir deprem ülkesi olan Türkiye’de bu tür depremlere alışık olmamıza rağmen yine de Van’da yaşanan 7,2 ve 5,6 şiddetindeki iki depremin yarattığı yıkımlar ve bu felakette hayatını kaybedenler ayrıca felaketin kış şartlarının ağırlaşmaya başladığı bir zamanda olması, acıları iki kat arttırmıştır.

Ancak böyle zamanlarda her zaman hassas ve duyarlı olan tüm ulusumuz devletiyle, yardım kuruluşlarıyla, sivil toplum örgütleriyle, bütün kesimleriyle deprem bölgesindeki yaraların sarılması için maddi ve manevi yardım ellerini uzatmıştır.

            OTİAD olarak da deprem bölgesine hemen 2. gününde 1000 battaniye gönderilmiştir ve 10.000 TL nakdi yardımda Başbakanlık Hesabına havale edilmiştir. Ayrıca; OTİAD üyelerinin ve Osmanbey’li işletmelerimizin ayni yardımlarını Şişli Belediyesi Mavi Masa ve Kızılay Şişli Şubesi vasıtasıyla Başbakanlık emrine gönderilmek üzere sürekli yaptığımız duyurular ile yönlendirme yapılmıştır.

            En büyük dileğimiz; tüm ulusumuzun tek yürek olmasını ve büyük bir dayanışma içine girmesini sağlayan bu depremin bölgede yarattığı tüm sıkıntı ve yaraların en kısa zamanda sarılması ve bölge insanlarının eski yaşamlarına geri dönmeleridir.

            Korunma önlemleri çerçevesinde; konfeksiyon ve hazır giyim sektörümüzün üretimlerinde en önemli maliyet kalemini teşkil eden ve çoğunluğu ithalat yoluyla ikame edilen örme ve dokuma kumaşlara getirilen %20 oranındaki ithalatta ek gümrük vergileri sektörümüze olumsuz etkisini göstermeye başlamıştır, daha önceleri de defalarca belirttiğimiz üzere ithal edilen kumaşların ve yerli üretim kumaşların ek vergi oranında artması üretim maliyetlerimizin artması neticesinde pazar ve müşteri kayıplarına paralel hazır giyim ve konfeksiyon ihracatımız Eylül ayından itibaren düşmeye başlamıştır. Gönül arzu etmese de gidişat bizleri önümüzdeki aylarda hazır giyim ve konfeksiyon ihracatımızdaki düşme trendinin hızlanacağı endişesine sevk etmektedir. Maliyetlerin yükselmesine neden diğer bir hususta; getirilen ek vergiler nedeniyle perakendeci marka firmalarımızın dâhili fason atölyelerine yönelmesi sonucunda hem ürünlerimizi imal ettirecek atölye bulamamıza ve bulunanlarında fiyatlarını yükseltmektedir.

            Bu konudaki sıkıntıların çözümüne yönelik OTİAD olarak her platformdaki girişim ve çabalarımız ısrarla sürdürülmektedir.

            OTİAD olarak uzun süredir gündemimizde tutarak alt yapı çalışmalarını yürüttüğümüz Şubat 2012’de organize etmeyi planladığımız “Osmanbey Moda Festivali” ile ilgili olarak; geçtiğimiz günlerde Osmanbey’in Lokomotif firmaları ile kendilerinden konuya ilişkin görüş, öneri ve desteklerini almak amacıyla bir istişare toplantısı gerçekleştirdik. Sağ olsunlar tüm katılımcı firmalarımız projemizi Osmanbey’e büyük katkılar sağlayacak mahiyette çok olumlu bir organizasyon olarak gördüklerini ayrıca gereken katkı ve desteği seve seve vereceklerini, ancak Şubat 2012’de az bir zaman kaldığı dikkate alınarak söz konusu festivalin Eylül 2012’de yapılmasının daha uygun olacağından mutabık kalmışlardır. Biz de OTİAD olarak planlama ve hazırlıklarımızı bu tavsiyeye uygun bir şekilde yapılandırmayı düşünüyoruz.

            Geçmiş aylarda devamlı dile getirdiğimiz; Bölgemizi ve sektörümüzü yakından ilgilendirmesi ve olumsuz etkilemesi nedeniyle kısa zamanda normale dönmesini arzu ettiğimiz K.Afrika ve Ortadoğu’daki sosyal ve siyasal gelişmelere göz attığımızda Tunus, Mısır ve Libya’da hayat normale dönerken; Suriye’deki gelişmeler tırmanarak devam etmektedir. İktidardaki Beşar Esad’ın ülkesinin ve dünyanın beklediği reformları gerçekleştirmek yerine iktidarını ayakta tutmak için şiddete başvurması ve muhalifleri destekleyen Türkiye’ye de açık tavır alması iki ülke arasındaki tüm ticari, sosyal ve siyasi ilişkileri koparma noktasına getirmiştir. Bu konuda herkesin sağduyulu davranıp, ilişkilerin en kısa zamanda normale dönmesini bekliyoruz.

            Son olarak, çok olumlu bir gelişmeden bahsetmek istiyorum. Özellikle; geride bıraktığımız son iki yılda bölgelerini ve sektörlerini ilgilendiren her konuda fikir birliği içinde beraber hareket eden OTİAD (Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği), MESİAD (Merter Sanayici ve İşadamları Derneği) ve LASİAD (Laleli Sanayici ve İşadamları Derneği) yeni kurulan ve kısa zamanda etkin bir sivil toplum örgütü haline gelen BATİAD’ı (Bayrampaşa Tekstilci İşadamları Derneği) da aralarına alarak tüm Başkan ve Yönetim Kurulu üyelerinin yoğun bir şekilde katılımıyla 17 Kasım 2011 tarihinde OTİAD’ta yaptıkları toplantıda bundan böyle belirlenmiş tüm sektörel ve bölgesel konularda ortak hareket etmenin alt yapısını sağlayacak “İşbirliği ve Güçbirliği Platformu” oluşturmaya yönelik tarihi bir karar almışlardır. Bu konudaki bilahare yürütülecek olumlu gelişmeleri kamuoyuyla ve üyelerimizle en kısa zamanda paylaşmayı düşünüyoruz.

 

                                                                                                                      Saygı ve Sevgilerimle

                                                                                                                           Sağlıcakla kalın

                                                                                                                            Ali Ulvi Orhan