İlker Karataş

      Ekmek teknesi

         Saygıdeğer Osmanbeyliler, sevgili okurlar…

         Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı sıfatıyla dört yıldır sizlere seslendiğim bu sayfadaki son yazımı sizlerle paylaşıyorum.

         İki yıl başkan yardımcısı, dört yıl da OTİAD Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptığım derneğimizde, bayrağı yeni arkadaşlarımıza devretme vakti geldi. 9 Mayıs’ta gerçekleştireceğimiz OTİAD Olağan Genel Kurulu’nda yeni yönetim kurulunu ve başkanı belirleyeceğiz. Osmanbey’in tek örgütlü gücü olarak bölgemizi başarıyla temsil eden OTİAD’ı, 2018-2020 döneminde yönetecek arkadaşlarımıza şimdiden başarılar diliyorum.

         İnanıyorum ki bugüne kadar göreve gelen yönetimler gibi onlar da aldıkları sorumluluğun bilincinde, özveriyle çalışıp derneğimizin ve onun temsil ettiği Osmanbey’in gelişip kalkınmasına önemli katkı sağlayacaklardır. Bundan sonra bizlere düşen onlara her zeminde ve her koşulda desteğimizi göstermektir.

         OTİAD’daki görevim bitiyor ama ben bunu bir veda olarak görmüyorum. Ben yine meslektaşınız, komşunuz olarak aranızda olacağım. Benim gibi burada gözünü açıp, burada büyüyen, hayatı burada öğrenen ikinci kuşak nesil için Osmanbey, atadan kalma bir miras gibidir. Hepimizin ayrı ayrı şirketleri, firmaları, hepimizin farklı gelecek planları olmakla birlikte, bu mirasa güçlü bir aidiyet duygusuyla bağlı olduğumuzu biliyorum. Akşam olunca belki hepimiz başka muhitlerde, başka semtlerdeki evimize gidiyoruz ama her yeni günle birlikte bizi buraya getiren nedenlerimiz ortak:

         “Ekmeğimizi kazanıyoruz.”

         Milyon dolar ciroların söz konusu olduğu bir bölge için “ekmeğimizi kazanmak” sözünü belki kimileri yadırgayacak ama ben ‘ekmek’ sözünü özellikle kullandım. Daha mütevazı görünmek veya yaptığımız işin değerini küçültmek gibi bir niyetim yok. Aksine büyük ve çok önemli bir şeyden söz ediyorum. Bu topraklarda ekmeğin her kesim, her sınıftan insan için ortak sembolik bir anlamı vardır. Ekmek, nimettir ve bu hayatın bize sunduğu bütün nimetleri, bütün güzellikleri temsil eder. Çocuklarına, yerde gördüğü ekmeği öpüp kenara koymayı öğreten kadim bir gelenekten geliyoruz. Bu, bir çeşit şükür, yaratana teşekkürdür. Bu geleneğin bir parçası olarak aynı şekilde, ekmek teknesine, yediğin kaba, doyduğun ocağa sahiplenip saygı duymak da bizim örf ve adetlerimizin yazılı olmayan kuralları arasındadır.

         Osmanbey bizim ekmeğimizdir ve bizlere yakışan onu hep el üstünde tutmaktır. Bugün belki OTİAD Yönetim Kurulu Başkanlığı görevimi bırakıyorum ama Osmanbey benim için hep korunması ve kollanması gereken bir değer olacak kalacak. Nerede, hangi platformda olursam olayım, benim için her zaman önceliğini koruyacak olan Osmanbey’e babadan kalma bir ekmek teknesi gözüyle bakacağımı bilmenizi istiyorum.

         Biliyorsunuz geçtiğimiz haftalarda İstanbul’daki reel sektörün çatı örgütleri olan odalar ve birliklerde seçimler yapılarak meslek komiteleri ve meclis üyeleri belirlendi. Ben bu vesileyle İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Sanayi Odası ve İhracatçı Birlikleri’nde yapılan seçimlerin ülkemize ve sektöre hayırlı ve uğurlu olmasını diliyor, yeni göreve gelenlere başarılar diliyorum. İstanbul Hazır Giyim Ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nde (İHKİB) başkanlık görevini üstlenen Sayın Mustafa Gültepe yeni yönetiminde bana da görev tevdi ederek İHKİB ailesi içerisinde sektöre hizmet etme fırsatı verdi. Nasipse, bundan sonra İHKİB çatısı altında ülkemize hizmet etmeye devam edeceğim.

         OTİAD Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptığım dört yılla ilgili ayrıntılı bir değerlendirmeyi derginin iç sayfalarında yaptığım için burada o konulara hiç girmedim. Yine de sözlerimi bitirirken bir kez de buradan, OTİAD üyelerine ve çalışanlarına; başkanlığım boyunca yönetim kurulunda benimle birlikte öz veriyle çalışan meslektaşlarıma ve saygıdeğer Osmanbeylilere çok teşekkür ediyorum.

         Sağlık ve esenlik içinde hoşça kalın. Allahaısmarladık…

 

  İlker KARATAŞ
OTİAD Yönetim Kurulu Başkanı