İlker Karataş

      “Osmanbey’i Tanımak”

         Saygıdeğer Osmanbeyliler, sevgili okurlar…

         Yılın bitmesiyle birlikte 2017 yılına ait çeşitli istatistiki bilgiler de netleşmeye başladı. Resmi veriler ışığında bölgemizin ihracat rakamlarına baktığımızda; Osmanbey’in de içinde bulunduğu Kâğıthane ve Şişli bölgesinden geçen yıl toplam 1 milyar 494 milyon dolarlık hazır giyim ve tekstil ihracatı yapıldığını görüyoruz. Bu rakamın ülkemiz ekonomisi için ne kadar önemli olduğu, Türkiye ve İstanbul hazır giyim ve tekstil ihracatı içindeki payına bakınca daha net anlaşılıyor. 2017 yılında İstanbul genelinde yapılan tekstil ve hazır giyim ihracatının yüzde 9,18’i, Türkiye’den yapılan ihracatın ise yüzde 5,26’sı bölgemizden yapılmış. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) hazırlamış olduğu illerin ihracat verileri ile karşılaştırıldığında ise çok daha çarpıcı bir tablo ortaya çıkıyor. 2017 yılında illerin tüm mallarda yaptıkları toplam ihracat rakamlarına bakıldığında Osmanbey Şişli Kâğıthane bölgesi sadece tekstil ve hazır giyim ihracatı ile Türkiye’nin 67 ilinin tüm mallarda yaptığı ihracatı geride bırakmış görünüyor.

         Bu rakamın önümüzdeki yıl daha da artacağını tahmin ediyorum. Çünkü yapılan son düzenlemelerle birlikte ‘bavul ticareti’ dediğimiz yolcu beraberinde götürülen malların ihracat olarak kabul edilmesinin yasal zemini oluşturuldu. Bildiğiniz gibi Türkiye’de ikamet etmeyenlere özel faturayla yapılan satışların yanı sıra yolcu beraberi eşya kapsamında fatura düzenlenerek gerçekleştirilecek satışlar, faturanın ilgili gümrük idaresinde onaylatılması kaydıyla bundan böyle ihracat olarak kabul edilecek.

         Çalışan, üreten, pazarlayan ve ülkemize döviz girdisi sağlayan muazzam bir ekonomik ağın merkezindeyiz. Firmalarımızın orta veya küçük ölçekli olmasının bir önemi yok; hepimiz bu ağın bir parçasıyız. Her birimiz kendi hedeflerimiz doğrultusunda bağımsız hareket ediyor gibi görünsek de ileriye atılan her adım, parçası olduğumuz bu bütünü de ileriye taşıyor.

         “Hepimiz biriz ve aynıyız.”

         Bunu sık sık her zeminde dile getirmek, hatırlamak da fayda var. Çünkü kimi zaman günlük koşturmaca içinde rehavete kapılıp kendi gücümüzü, hep birlikte neyi başardığımızı unutuyoruz. Daha, neleri başarabileceğimizi görmek ve çıtayı biraz yukarı taşımak için önce kendi gücümüzün farkında olmamız gerekiyor.

         Değerli komşularım, meslektaşlarım…

         “İnsan kendini tanımlamak için bir başkasına ihtiyaç duyar,” derler ya biz de kendimizi Osmanbey’in dışına çıkınca daha net görüyoruz. Malumunuz, geçtiğimiz haftalarda IF Wedding Fashion İzmir: Abiye, Gelinlik ve Damatlık Fuarı yapıldı. Türkiye’nin en önemli abiye markalarını barındıran Osmanbey, bu vesileyle dört günlüğüne İzmir’e taşındı. OTİAD’ı temsilen ben de oradaydım ve yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımla birlikte fuarı dolaşıp katılımcı firmalarımızı ziyaret ettik. Gördük ki yurtiçi ve yurtdışından gelinlik, damatlık, abiye ve aksesuarcı toplam 259 firma ve tasarımcının katıldığı fuarın, abiye bölümünü neredeyse Osmanbey firmaları oluşturuyor. İstanbul’dan katılan 86 abiye firmasının 62’si Osmanbey firmasıydı ki bunların arasında sektöre yön veren büyük markalar vardı. Osmanbey firmaları gerek görkemli stantları, gerekse etkileyici abiye koleksiyonları ile deyim yerindeyse İzmir’e damgasını vurdu. Abiyede, tüm sektörün dikkatle izlediği, örnek aldığı bir güce sahip olduğumuz orada daha bir görünür oldu.

         Aynı şekilde, erkek giyim, tesettür, çocuk ve günlük kadın giyim de elimizin en az abiye kadar güçlü olduğunu biliyorum. Esasında bunu görmek için Osmanbey dışına çıkmaya da gerek yok. Osmanbey’i ilk kez gören dışarıdan bir gözün bakışına geçip sokakları dolaşmanız, vitrinlere göz atmanız yeterli.

         Bir dahaki sayıda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

 

  İlker KARATAŞ
OTİAD Yönetim Kurulu Başkanı