İlker Karataş

      “Yeni Bir Yıla Girerken…”

         Saygıdeğer Osmanbeyliler, sevgili okurlar…

         Kayıplarıyla, kazançlarıyla bir yılı daha geride bırakıyoruz. Öncelikle yeni gelecek yılın, başta ülkemiz olmak üzere tüm dünyaya barış, huzur ve mutluluk getirmesini diliyor; herkesin yeni yılını kutluyorum.

         “Kayıplarımız belli, kazançlarımız ne,” diye soracak olursanız. Bana göre geride bırakılan her zorluğun, yaşanan her ekonomik veya siyasi krizin bizlere öğrettiği şeyler var. Hani derler ya “Seni öldürmeyen şey, güçlendirir” diye. Bizim de bu süreçte en büyük kazancımız, krizle birlikte hareket etmeyi öğrenmiş olmamızdır herhalde. Belki siz de fark etmişsinizdir: Artık ne piyasalar, ne firmalar herhangi bir olumsuz gelişme karşısında ani tepki vermiyor, pozisyonunu koruyarak ne yapması gerekiyorsa ona odaklanıyor. Ağırlıklı olarak ihracatçı kimliği ile ticaret yapan, bundan dolayı son birkaç yıldır pazarı olan ülkelerdeki olumsuz gelişmelerden doğrudan etkilenen Osmanbey Bölgesi’ne baktığımızda da firmaların her şeye rağmen sezonu dünden daha özenli koleksiyonlar ile karşıladığını, yeni pazarlar, yeni satış yöntemleri bulmak için gayret göstermeye devam ettiğini görüyoruz. Aynı şekilde bu süreçte, Osmanbey’in üretim karakteristiğini oluştan Erkek, Kadın ve Çocuk giyim kategorilerinin yanı sıra, katma değeri daha yüksek olan Abiye ve Tessettür Giyim gibi alt kategorilerinin güçlenerek kendi çizgilerini oluşturduğuna da şahit oluyoruz. Burada veya farklı platformlarda çeşitli vesilelerle dile getirdiğimiz; ‘işletmeler için sermaye yapısının güçlü olması ve nakit akışının iyi yönetilmesi’ konusunun da bir beş yıl öncesine göre çok daha iyi anlaşıldığını düşünüyorum.

         Ayrıca dikkate almamız gereken bir nokta da var: Türkiye ekonomisi, tamamen yerel ve kendi içinde kapalı bir ekonomi değildir. Ülkemiz, iyi kötü, küresel ekonomi ile entegre olmuş, çeşitli sektörlerde güçlü bir reel sektörün olduğu bir ekonomiye sahiptir ve bizler de bunun bir parçasıyız. 2018 yılında başlayacak bir toparlanma sürecinin ardından hepimizi çok daha iyi günlerin beklediğini umut ediyorum. OECD'nin 2018 yılında dünya ekonomisinin büyüme tahminini yükseltilerek %3,7 olarak açıklaması bunu gösteriyor. O gün geldiğinde Ortadoğu, Balkanlar ve Orta Asya üçgenin merkezinde bulunan Osmanbey’in sahip olduğu tasarım ve üretim potansiyeli ile küresel bir moda merkezi olarak yıldızının daha da parlayacağına inanıyorum.

         Değerli meslektaşlarım…

         Bizim, bölgemizdeki her olumlu gelişmeyi yönlendirip, destekleyecek yeni projelere ihtiyacımız var. Bunun için “Kategori Yönetimi” ile yeni bir dönemi başlatan ve ‘üyelerle doğrudan iletişim’ prensibiyle hareket eden OTİAD, bundan böyle bölgemizde yaşanan sorunları, talepleri ve ihtiyaçları çok daha doğru tespit ederek en kısa sürede çözme yoluna gidecektir.

         Önümüzde, yeni yılın ilk büyük organizasyonu olarak IF Wedding Fashion İzmir: Abiye, Gelinlik ve Damatlık Fuarı var. Bildiğiniz gibi bu organizasyonun “abiye” bölümünü büyük oranda Osmanbey firmaları oluşturuyor. Onların koleksiyonları yeni sezonun trendlerini belirliyor, Osmanbey’in öncü kimliğine uygun olarak sektöre yön veriyorlar. Ben bu vesileyle hepsine başarılar diliyorum.

         OTİAD olarak, Erkek Giyim, Abiye ve Tessettür Giyim’de eli her geçen güçlenen ve bu anlamda sektör açısından bir çekim merkezine dönüşen Osmanbey’deki gelişmeleri yakından takip etiğimizi bir kez daha buradan hatırlatmak istiyorum.

         Sözlerimi burada noktalarken, beklenmedik vefat haberiyle bizleri büyük üzüntüye boğan İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar’ı Osmanbey ve OTİAD adına saygıyla anmak istiyorum. Merhum Çağlar, iş ve ticaret dünyamızın saygıdeğer bir ismiydi ve her zaman Osmanbey’i desteklemişti. Onun genç yaşta aramızdan ayrılışı, ülkemiz için büyük bir kayıptır. Mekânı cennet, ailesinin, sevenlerinin başı sağ olsun.

         Bir dahaki sayıda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

 

  İlker KARATAŞ
OTİAD Yönetim Kurulu Başkanı