İlker Karataş

         Saygıdeğer Osmanbeyliler, sevgili okurlar…

         Son günlerde basında dolaşıma giren Osmanbey ile ilgili karamsar bir haber sizin de gözünüze çarpmıştır. Yazılanları okuyunca, sadece OTİAD Yönetim Kurulu Başkanı olmamın verdiği sorumluluk duygusuyla değil, babadan bir Osmanbeyli olarak ister istemez üzüldüm. Çünkü biliyorum ki Osmanbey işaret edilerek dile getirilen sıkıntılar sadece bize özel bir durum değil; şu dönem, hangi sektöre baksan benzer sıkıntılar, hangi bölgeye gitsen benzer şikâyetler dile getirilecektir.

         Öte yandan haberin itiraz edilmeyecek, hepimizin bildiği doğru tarafları olsa da Osmanbey’deki resmin tümünü görmediği de açık. Evet, zor bir dönemden geçiyoruz, ihracat rakamlarımız 3-4 yıl önce yakaladığımız rakamların altında. Ne bölgemize gelen ziyaretçi sayısında, ne de satışlarda geçmişte yakaladığım hacimlerde değiliz. Özellikle nakit akışını yönetemeyen bazı firma sahipleri ne yazık ki dükkânlarını kapatmak zorunda kaldı veya kendilerine daha uygun yerlere geçti. Ama bizler buradayız ve inanıyorum ki bu zor günleri hep birlikte atlatıp dünden daha güçlü bir biçimde yine burada olmaya devam edeceğiz. Bunun öylesine söylenmiş bir temenni olmadığını resmin bütününü dikkate alınca siz de göreceksiniz. Bölgenin bugününü anlamak ve yarını hakkında bir şeyler söylemek için her şeyden önce Osmanbey’in ticari kimliğini, kırk yıla ulaşan geçmişini ve dinamiklerini iyi bilmek gerekiyor.

         Çabuk unutan bir milletiz, o yüzden öncelikle şunu hatırlatmakta fayda var:

         Henüz krizin yaşanmadığı günlerde, sektör otoriteleri farklı zeminlerde hazır giyim üreticilerini uyarıyor, özellikle bir konuya dikkat çekiyordu: “Sermaye yapısını güçlendirmeyen, kurumsallaşmaya ve markalaşmaya yatırım yapmayan küçük ve orta ölçekli hazır giyim firmaları gelecekte ayakta durmakta zorlanacak.”

         Bizim de zaman zaman üzerinde durduğumuz ve dilimiz döndüğünce anlatmaya çalıştığımız bu öngörü, uzun süren bir kriz döneminde gözle görülür bir biçimde gerçeğe dönüştü. Böyle dönemlerde bir eliminasyon yaşanması ne yazık ki beklenen bir durumdur. Gerçekçi olmak gerekirse, her kriz ortamında mutlaka eleğin altında ve üstünde kalanlar olur; ama kırk yıllık bir ticari geleneğe sahip bir piyasa da öyle birkaç sene içinde yok olmaz.

         İkinci bir öngörü, daha doğrusu piyasadan gelen taleplere göre yapılan bir tespit daha vardı hatırlatmak istediğim: Hazır giyim piyasalarında “Abiye”, “Tesettür giyim” ve “Günlük genç kadın giyimine yönelik daha uygun fiyatlı bir çizginin” güçlenmesi bekleniyordu. Bugün geldiğimiz noktada bu üçünün de pazar paylarını her geçen gün artırdığını ve hazır giyimde başlı başına ele alınması gereken bir alt kol haline geldiklerini görüyoruz. Abiye ve tesettür giyimde yükünü alan Osmanbey’in, geçmişten gelen öncü kimliğini devam ettirir pozisyonda olduğu muhakkak. Günlük genç kadın giyimine yönelik daha uygun fiyatlı çözümler geliştiren firmaların ise amaçlarına uygun olarak daha ekonomik bölgelerde toplanmasından daha doğal bir şey yoktur diye düşünüyorum.

         Şimdi bu senenin başından itibaren ufak da olsa bir toparlanma başladı. Öngörülerinin üzerinde ciro yakalamayı başaran firmalarımız var. Keza ihracat rakamlarına baktığımızda da bir toparlanma sürecinin başladığına işaret ediyor. Hepsinden daha önemlisi Osmanbeyli firmalar, marka değerlerinden geri adım atmadan, dünden daha heyecanlı, daha özenli hazırladıkları koleksiyonlar ile sezonu karşılıyorlar. Bunları görmezden gelip karamsarlığa kapılmak, en başta kendimize yapacağımız en büyük haksızlık olur. Bizler sorunları büyütmek yerine, moral ve motivasyonu bozacak söylemlerin dışına çıkıp sadece çözümler üzerine konuşmalıyız. Bölgemizin sorunlarını çözmeyi kendine şiar edinmiş bir kuruluş olan OTİAD’ın bu süreçte her zaman Osmanbeylilerin yanında olduğunu ve kapımızın herkese açık olduğunu buradan bir kez daha hatırlatmak istiyorum.

         Sözlerimi burada noktalarken, önümüzdeki dönemde yapılacak oda ve birlik seçimlerine dikkat çekmek istiyorum.

         Çatı örgütlerimizde bölgemizi bilen ve Osmanbey için faydalı olacak kişilerin bulunması bizler için son derece önemlidir. Bu seçimlerde kullanılacak her oyun, Osmanbey’i yakından ilgilendirdiğini unutmadan; herkesi, bölgemize ve sektöre karşı sorumluluk bilinciyle üşenmeden sıkılmadan oy kullanma görevini hassasiyetle yerine getirmeye davet ediyorum.

         Bir dahaki sayıda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

 

  İlker KARATAŞ
OTİAD Yönetim Kurulu Başkanı