Ali Ulvi ORHAN

Sevgili Meslektaşlarım;

Burada sizlere gururla ve iftiharla ifade etmek istiyorum ki Türk tekstil ve konfeksiyon sektörleri; dünya piyasalarında hak ettiği yeri alma yolunda hızla ilerliyor. Hükümetimizin, İhracatçı Birliklerimizin, Odalarımızın ve sivil toplum örgütlerimizin bu konudaki olağanüstü gayret ve çalışmalarını takdirle karşılıyoruz.

Bizler Osmanbey’liler olarak da bu olumlu çalışmalar da bölgemize ve OTİAD’a düşen görevimizi büyük bir ciddiyet idrakiyle yerine getirmeye çalışıyoruz.

Tekstil-Konfeksiyon sektörlerinde; geleneksel pazarların yanı sıra acımasız rekabet koşulları çerçevesinde yeni pazar arayışlarında, yurtiçi ve yurtdışı fuarlarda herkesin kabul ettiği üzere Osmanbey’liler olarak en fazla katılımı sağlayan bir bölge olma özelliğini taşıyoruz.

Yaklaşık 40 yılı aşan bir süreç içinde “Osmanbey” dünyada eşi benzeri olmayan lokal ve açık fuar olma özelliğiyle, kendi markasıyla hızlı üretim ve teslime dayanan ticaret modeliyle, 80 ülkeyi aşan ticari ilişkisiyle artık kesinlikle ulusal ve uluslararası bir marka olmuştur. Evet, iddialı bir şekilde tekrar ifade etmek istiyorum ki “Osmanbey” ulusal ve uluslararası bir markadır. Bizde OTİAD ailesi olarak bu önemli hususun bilincinde olarak “Osmanbey”in marka tescilini OTİAD adına yaptırdık ve dolayısıyla “Osmanbey” markasını uluslararası moda endüstrisinde daha da tanınır ve kalıcı olmasını sağlamak için birçok projeyi hayata geçirmek için planlamaları ve çalışmaları yapıyoruz bunu da en kısa zamanda sizlerle paylaşacağız.

Değerli meslektaşlarım,

2007-2009 yıllarında dünya ve ülkemiz ekonomisini önemli ölçüde etkileyen finansal krizin belki de daha da büyük ölçekli ABD ve AB ülkeleri kaynaklı bir finansal ve ekonomik kriz piyasalarımızı olumsuz olarak etkilemeye başlamıştır. Özellikle; döviz paritelerindeki ani yükseliş ve düşüş şeklindeki hareketlilikler dış pazarlara dönük çalışan piyasalarımızı önemli oranda bir riske sokmakta ve fiyatlama zorlukları yaşatmaktadır.

1994-2001 yılları arasında yaşanan ulusal ve uluslararası yaşanan ekonomik krizlerden olumlu dersler çıkarmış ve gerekli önlemleri almış olan Türkiye ekonomisi ve finansal yönetimi sayesinde de bir önceki krizden en az etkilenen bir ülke olarak bu kriz dalgasından da alınacak önlemlerle az zayiatla kurtulacağımıza inanıyoruz.

Seçimlerden sonra; ülkemizde siyasi tansiyonun düştüğü ekonomi, siyasal ve sosyal alanda önemli adımların atılmasının beklendiği bir ortamda her zaman olduğu gibi birileri düğmeye bastı, ülkemiz kan gölü haline getirilmeye çalışılmaktadır. Her gün şehit haberleri almaya başladık. OTİAD olarak bu ülke insanlarımızın kanını yıllardır anlamsız bir şekilde döken bu terör olaylarını şiddetle kınıyor en kısa zamanda sona ermesini diliyoruz. Herkesi itidale ve sağduyuya davet ediyoruz.

Bu arada Osmanbey piyasası olarak özellikle demokrasi uğruna ve daha fazla özgürlük adına yapıldığına inandığımız en önemli pazarlarımızdan olan Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki siyasal halk hareketlerinin, Osmanbey piyasamızı da önemli oranda olumsuz etkilediğini belirtmeden geçemeyeceğim. Öncelikle Libya ve Suriye’deki siyasal ve sosyal hareketliliklerin halklarının beklentisi doğrultusunda sonuçlanmasını temenni ediyoruz.

Değerli meslektaşlarım,

Son olarak Sevgili Belediye Başkanımız Mustafa Sarıgül’e bir daha teşekkür etmek istiyorum. Bölge olarak yaklaşık 2-3 yıldır talebimiz ve beklentimiz dahilinde olan Osmanbey sokaklarımızın yeniden düzenlenmesi konusunda Belediyemiz beklenen adımı attı ve Haziran ayı itibarıyla başlayan çalışmalar en geç Ekim-Kasım ayı itibarıyla bitirilecek. Sizlerin de öneri ve görüşlerinizin alınmasıyla yürürlüğe sokulacak trafik düzenlemeleri ile “Osmanbey”imiz marka olma konseptine yakışır uluslararası moda ve bir ticaret merkezi olma özelliğini pekiştirecektir.

Osmanbey, Laleli, Merter ve Zeytinburnu gibi bölgelerimizde Yolcu beraberi ticaretin ihracat sayılması, resmileşmesi kayıt içine alınması yönünde Gümrük Müsteşarlığımız ve TİM tarafından başlatılan çalışmaları her zaman olduğu gibi OTİAD olarak destek veriyoruz ve bu çalışmaların bilfiil içinde bulunuyoruz. Özellikle Rusya’ya yönelik bu tür ticaretin kayda alınması ve resmileşmesine olanak sağlayacak Basitleştirilmiş Gümrük Hattı uygulamasına işlerlik kazandıracak çalışmalarında en büyük destekçisi ve takipçisiyiz. Bu konudaki önemli mesafe ve gelişmeler kaydedildi sizlerle de en kısa zamanda paylaşılacaktır.

Yurtdışı ve Yurtiçi fuar organizasyonları konusunda da kısaca bahsetmeden geçemeyeceğim. CNR ve İTKİB’in organizasyonunda 22-24 Eylül 2011 de İstanbul’da düzenlenecek CPI fuarı OTİAD olarak büyük destek ve katılım sağlıyoruz ayrıca Yurtdışı fuar partnerimiz Meridyen Fuarcılıkla 5-7 Ekim 2011 tarihlerinde gelişen ve çok ümit vaad eden bir Pazar olan Afrika ülkelerinden Nijerya Lagos’ta organize ettiğimiz moda fuarından kalıcılık anlamında çok büyük beklenti içindeyiz. Bu çerçevede tüm Osmanbey’li işletmelerimizin bu fuara gerekli ilgi ve katılımı göstereceğine inanıyoruz.

Sevgili Osmanbey’liler yazıma burada son verirken; içinde bulunduğumuz mübarek Ramazan ayının insanlık âleminde yarattığı kutsallık ve manevi duygular içinde yaşarken sizlere de duyurmuş olduğumuz ve OTİAD Yönetim Kurulu olarak da yürekten katılmış bulunduğumuz, Afrika’da açlık çeken insanlar ve yaşanan bu insanlık dramı için birçok resmi – özel kurum ve kuruluşlarca açılmış bulunan yardım kampanyalarından tercih edeceğiniz herhangi birine katılma yönünde hassasiyet göstereceğinize yürekten inanıyoruz.
Bu vesileyle Mübarek Ramazan Bayramınızı da içten duygularımla kutluyor, hayırlara vesile olmasını diliyorum.


Ali Ulvi Orhan

OTİAD YK Başkanı