İçerikler

Farklı sivil toplum örgütlerinde yer alan, iş dünyası içerisinde sürekli farklı sektörlerde rol almış firma sahipleri ya da üst düzey yöneticileri ile yapmış olduğum görüşme ve sohbetlerde gözlemlemiş olduğum ve bu sohbetlerde en büyük zaman dilimini alan konu “Firma Alacakları”. Maalesef ki bu konu yıllar yılı tüm işletme sahipleri için bir sıkıntı olmuş ve önlem alınması pek mümkün olmamıştır. Özellikle yeni çıkan çek yasası ile birlikte birçok firma artık çek karşılığı ürün satmakta dahi endişe duymaktadır.

 Ülkemizde çalışmaları 2006 yılında başlayan “Ticari Alacak Sigortaları” sigortacılık sektörünün de ağır ilerlemesine bağlı olarak iyi anlatılamadı. Ancak bugün itibari ile ve yaşanan ekonomik sıkıntılar sebebi ile sigortalılar artık konuyla ilgili ve sektör de atması gereken adımları atabiliyor.
Firmaların, aktif varlıklarının ortalama %40’ı ticari alacaklardan oluşmaktadır ve ticari alacaklar firmanın ticari ödemelerinin de temelini oluşturmaktadır. Daha kısa bir şekilde durumu özetlememiz gerekirse ticari alacaklar bilançodaki hemen hemen her kalem üzerinde etkilidir. Bu nedenledir ki ticari alacakların güvende olması firmanın güvende olması, güçlü firma olarak ticari faaliyetlerine devam etmesi demektir.
Her yıl özellikle içinde bulunmuş olduğumuz global krizin de etkisi ile dünyada ve Türkiye’de binlerce şirket kapanmakta hatta ödeme güçlüğü içine girmekte ve iflas vermektedir. Bu durum firma sahiplerini etkilediği gibi istihdam da açık yaratmakta ve ülke ekonomisine de zarar vermektedir. Şüphesiz ki sadece müşterilerimizle olan tahsilat problemleri değil patlak veren ekonomik krizler, siyasi, politik ve terör olayları dünya ekonomisini ve dolayısıyla firmaların finansal bünyesini etkilemektedir.
Artık ülkemizde de sigorta anlamında konuya önlem almamız mümkün kılınabilecek. Şuan için bu uygulama KOBİ’lere hizmet veremiyor olsa da yakın tarihte konuya oluşacak ilgi ve fon yapısının büyümesi ile KOBİ’ler içinde çözüm oluşturacak. Ticari Alacak Sigortası hem yurt içi hem de yurtdışı satışlarınızdan doğan ticari alacaklarınızı teminat altına almaktadır. Bu sayede Ticari Alacak Sigortası sizin tüm alacak riskinizi taşırken, siz işinizi güven içinde yapabilir ve faaliyetlerinizi büyütmek için daha rahat adımlar atabilirsiniz.
Yeni ve tanımadığımız müşteri, ürün talebinde bulunduğu zaman müşteri ödemeyi çek ile yapacak olsa dahi konuya endişe ile yaklaşmakta ve ticareti çekinerek yapmaktayız. Ancak Ticari Alacak Sigortası ile birlikte firmaların artık kendilerine özel “Risk Danışmanı” oluyor. Risk Danışmanı vasıtası ile yeni hizmet vereceğiniz müşteriniz ile ilgili bilgi sahibi oluyor ve poliçenizde kendisi için açılacak limiti belirleyebiliyorsunuz.
Bu vesile ile zaman içerisinde artık tüm firmalar ödemeleri konusunda daha disiplinli hareket etmeye de başlayacakları gibi bu durumun ekonomiye de son derece katkı sağlayacağı aşikardır. Çünkü artık ticaret ortada olmayan bir para ile değil reel koşullarda ve reel ödeme araçları ile yapılacaktır. 
Bu poliçeyi satın alan firmalar aynı zamanda bankalar karşısında da artık daha güçlü olma imkanı elde edebilecekler. Poliçe üzerinde banka adına Daini–Mürtein konabilmekte ve bu vesile ile firma bankaya teminat için verilmiş olan çek ve senetlerini boşa çıkararak ekstra limit açtırabilme avantajını da elde edebilmektedir.
Sevgili okurlar, konu finansal bir konu olduğu için çok detay içermekte. Sizlere ilerleyen aylarda konu ile ilgili farklı bilgileri paylaşacağım. Ancak bu süreç içerisinde bilgi almak isterseniz info@gdisigorta.com mail adresinden sorularınızı bizlere gönderebilirsiniz.

Sağlık ve mutluluk sizlerle olsun.     

Giray İlter